„България трябва да използва всички налични инфраструктура и технологии, за да задържи стратегическото си предимство в ядрения енергиен сектор. Европейският съюз най- накрая осъзна, че ядрената енергия е базовата мощност, която може да гарантира стабилността на нашата електропреносна мрежа. Гордея се, че успях да убедя моите колеги в Европейския парламент в нейния потенциал и формирахме група за подкрепа на ядрената енергия в този мандат.“ Това заяви кандидатът за втори мандат за евродепутат от коалиция „БСП за България“ Цветелина Пенкова пред престижния форум „Българска атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност“, организиран от Булатом във Варна. Тя отбеляза, че първата постигната победа, с нейно активно участие, е признаването на ядрената енергия като зелена и устойчива за ЕС. Изтъкна, че всеки нов проект за ядрена централа изисква поне 10-15 години от първоначалната идея до започването на реалната експлоатация на съоръженията: „Затова се нуждаем от регулаторна сигурност, за да привлечем достатъчно капиталови инвестиции от частния сектор. Като човек, идващ от финансовия сектор, мога да Ви уверя, че това решение ще осигури сигурност за следващите десетилетия.“
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Цветелина Пенкова подчерта, че е важно да произвеждаме сами енергията, която консумираме и да разчитаме основно на европейски технологии: „Това е основната философия на индустриалната стратегия, който беше във фокуса на моята работа през последната година от този мандат. Целта ѝ е да послужи като катализатор за връщане на индустриалното производство в ЕС. С нея определихме кои са секторите за бъдещ икономически растеж, които ще получат стратегическо подпомагане. Производството на ядрени реактори и компоненти за експлоатация на атомни електроцентрали ще бъде приоритетно подпомагано с всички възможни стимули, включително по-бързи разрешителни процедури.“
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
По отношение на развитието на българската ядрена енергетика през последните десетилетия, Цветелина използва метафора- своеобразно танго: 1 стъпка напред, 2 стъпки назад. „Нашият опит с реализирането на нови ядрени проекти е противоречив и АЕЦ "Белене" е пример за това. В момента държавите членки на ЕС работят по планове за изграждане на около 21 нови ядрени реактора. Нашите съседи Турция и Румъния напредват с плановете си за нови атомни електроцентрали точно до нашите граници. В ситуация, в която се очаква пазарът на ядрени технологии да расте, ние не трябва да продаваме ключов ресурс, който може да гарантира нашата енергийна сигурност, независимост и достъпна цена на електроенергията“, коментира кандидатът за евродепутат. Тя отбеляза и стратегическото предимство на България заради лицензираната площадка и вече закупеното оборудване, а повишеното търсене показва, че цената на тези технологии ще се повиши значително през следващите години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
„Трябва да завършим изграждането на АЕЦ „Белене“ в сегашната ѝ конфигурация. Имаме наличната инфраструктура и технология“, акцентира Цветелина Пенкова.
Тя отбеляза, че съвместно с Булатом е разработила национални приоритети за ядрената енергетика, които трябва да се отстояват в следващия мандат на Европейския парламент:
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
-Определянето на ядрената енергия като основен базов източник на чиста енергия в ЕС;
-Създаване на специализирано законодателство за удължаване на живота на реакторите във всички държави членки;
-Разработване на общ енергиен ядрен европейски алианс за развитие на европейските специалисти и технологии;
-Изграждане на европейска верига за доставки, за да произвеждаме специализирани части и компоненти за поддръжката и функционирането на ядрените ни реактори;
-Създаване на политическа рамка за насърчаване добива на уран на територията на ЕС по нови технологии, включително и в България;
-Европейско финансиране за развитие на ядрените технологии.