Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цветанов за третия пол и еднополовите бракове: С нашата Конституция това няма как да стане

12 февруари 2018, 19:01 часа • 6684 прочитания

Относно притесненията за трети пол и еднополови бракове, с нашата Конституция това няма как да стане.

Това пише в своя Facebook профил председателят на парламентарната група на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов по темата с ратификацията на Истанбулската конвенция.

"Решихме да има обществен дебат и ако обществото е склонно, да се борим по-ефективно и с по-добра координация на всички институции с проблема домашно насилие над жени и деца, конвенцията да се подкрепи. ГЕРБ няма да наложи силово приемането й. Трябва да продължим диалога с гражданското общество, защото политическите решения трябва да се вземат в диалог с хората", коментира Цветанов.

По думите му след като Истанбулската конвенция е приета на заседание на Министерски съвет, логично е мнозинството да я подкрепи. "Но ние отложихме ратифицирането й след като има притеснения у хората, подклаждани от БСП с двойното лице, едното от които през декември е подкрепило документа на ПЕС в Лисабон, а другото сега се заиграва със страховете на българите", казва Цветанов и призовава: "Не трябва да допуснем популизмът да взема връх".

" А относно притесненията за трети пол и еднополови бракове, с нашата Конституция това няма как да стане", категоричен е заместник-председателят на ГЕРБ.

Междувременно в ефира на bTV бившият социален министър Ивайло Калфин заяви, че Истанбулската конвенция се използва за политически интереси. Той коментира, че Конвенцията занимава обществото с нещо, което не е съществено и не е истина. „Вече няма Европредседателство, няма теми от ежедневието ни – ставаме и си лягаме с Конвенцията”, допълни Калфин.

Той посочи, че по логиката на дебата около Истанбулската конвенция, не знае защо преди 7-8 години не е имало подобни скандали за приемането на закон у нас, който позволява смяната на пола по желание. „Тогава не чух всички тези, които активно говорят сега”, отбеляза Калфин.

Той коментира още, че жените в България полагат четири пъти повече неплатен труд. „Жените се свързват с праховете за пране и чистенето вкъщи – това справедливо ли е?”, риторично попита Калфин.

По повод скандалите за понятията "джендър" и "пол" в Истанбулската конвенция, Калфин поясни, че това са две думи на английски език, които означават две коренно различни неща – „sex (пол) е в значението, което ние разбираме – биологичния пол. Gender е точно това, за което ви говоря – социалната роля”, каза Калфин.

„Управляващите направиха една грешка – когато отложиха гласуването на Истанбулската конвенция, трябваше да кажат какви промени ще има”, коментира още той.

Калфин посочи, че лично е привърженик на документа.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес