Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЦИК с план за въвеждане на електронно гласуване до 2023 г.

26 май 2020, 13:00 часа • 6627 прочитания

Централната избирателна комисия (ЦИК) вече е готова с пътна карта за дистанционно електронно гласуване. Тя е за период от 2020 до 2023 г. и в нея са разписани основните стъпки, които ЦИК ще предприеме, за да го въведе заяви пред БНР говорителят на Комисията Александър АндреевРешението е прието от комисията на 21 май.

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

"В пътната карта са разписани основните стъпки, които ЦИК ще следва да предприеме, за да може осъществи експерименталното дистанционно електронно гласуване", каза той.

"Знаем, че с параграф 154 от преходните и изключителните разпоредби на Изборния кодекс беше въведено дистанционното електронно гласуване. Тази уредба беше променена, за да може поетапно да бъдат извършени необходимите действия, тъй като то е свързано с осигуряването и на електронната идентификация и автентикацията на избирателя при гласуването. Експерименталното дистанционно електронно гласуване трябва да бъде проведено в три избора, включително и в частични избори".

Машинното гласуване се отменя за предстоящите местни избори: С последните промени в Изборния кодекс беше гласувано машинното гласуване да отпадне само на миналите мести избори. Засега опцията за гласуване чрез машини на парламентарни, президентски и европейски избори остава. Това се случи миналото лято, когато в навечерието на местните избори Кодексът беше променен за пореден път. През 2021г. предстоят парламентарни и избори за президент и вицепрезидент в страната и по сега действащият закон в тях трябва да има и дистанционно електронно гласуване във всички секции, без тези с под 300 гласоподаватели, в чужбина и специализираните заведения като лечебници, домове за възрастни хора и пр. 

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

"Въз основа на тези избори и резултатите от тях ЦИК ще следва да изработи анализ, с който да установи какви са предизвикателствата пред електронното дистанционно гласуване и в тази връзка вече и да прецени законодателят дали то да бъде въведено в изборите. Като първоначалният етап – това е изработването и одобряването вече на техническото задание, тъй като може би знаете ЦИК е партньор на Държавната агенция за електронно управление в един проект, който е финансиран от ЕС, в рамките на добро управление по изграждане на системата за дистанционно електронно гласуване“, посочи говорителят на комисията Александър Андреев.

Какъв е планът и в какъв времеви отрязък ще се осъществи пътната карта на ЦИК?

"Тя обхваща период от 2020 до 2023 г. Това, което очакваме да бъде на първо място е да бъде изградена системата, за да могат да бъдат проведени вече експерименталните гласувания в рамките на предстоящите следващи избори и по този начин да се установят резултатите от това експериментално дистанционно електронно гласуване. А в края на пътната карта, разбира се, ние очакваме да имаме един положителен резултат, който да анализираме и на основата на него вече да направим и евентуални препоръки към законодателя", посочи още Александър Андреев.

Експерт: Машинното гласуване може да се въведе до изборите през 2021 г.

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

След анализ на изборите за Европейски парламент и местните избори през 2019г. ЦИК с предложения за законодателни промени. Има проблеми и те са в три основни групи: по отношение на Изборния кодекс и провеждането на изборите, правомощията на ЦИК и създаването на постоянна изборна администрация, и не на последно място - машинното гласуване.

Едно от предложенията за промени в законодателството именно по отношение на машинното гласуване - правната уредба трябва да бъде разписано по-подробно. "В момента Изборният кодекс е насочен основно към хартиеното гласуване и текстовете за машинното гласуване не са подробни - не дават отговори за логистика, сертифициране, одитиране на машините. Колко трябва да са те в държавата? Това трябва да е подробно разписано, защото при следващите избори, то ще бъде основното гласуване. Първият въпрос, който предстои е може ли да има само машинно гласуване или трябва да има и хартиено? На следващо място - как ще бъде организирано то - машините ще бъдат купувани или наемани? Има неща, които предлагаме конкретно, за да го подсигурим.

Вторият пакет от препоръки е, че няма нужда от забрана на екзитполовете в деня на изборите. Последният вот го показа, съобщи Андреев и добави: предложението ни е да бъде преразгледана тази уредба.

И не на последно място необходима е правна рамка, за да може ЦИК да изпълнява функциите, които са й възложени като постоянно действащ орган. Да не бъдат струпвани прекалено много действия след насрочване на изборите, а да може ЦИК да подготвя следващия вот без излишно напрежение. Общите и основни избори са определени като време, биха могли да бъдат определени и като срокове. В много държави действа и т.нар. изборен календар, където са определени и датите за провеждане на съответните избори, обясни Андреев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес