Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чобанов: Спекулира се, че предприятията са източвани

16 юни 2014, 17:11 часа • 12001 прочитания

"Спекулира се, че предприятията са източвани, което не отговаря категорично на истината, но същото не може да се твърди за периода 2010-2013 година. Няма изземване на извънредни средства, а се касае за нормалното плащане на дивидент, съгласно нормативната уредба".

Още: ДСБ започва подготовка за президентските избори през 2026 г.

Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция

Това казва министърът на финансите Петър Чобанов, цитиран от пресцентъра на МС по повод запитвания и коментари от последните дни за изземване на средства от държавните дружества в полза на бюджета, което е представено като нещо извънредно.

Министерството на финансите припомня, че срокът за внасяне на отчисленията, съответно дивидент, за държавата винаги е бил един и същ, а именно - 31 май, съответно 15 юли за дружествата, изготвящи консолидиран финансов отчет, заложен в съответните актове за изпълнение на бюджета. Отчитайки влошеното финансово на БЕХ ЕАД, през 2013 г. срокът бе удължен до 15 ноември. През настоящата година сроковете са 16 юни и съответно 15 юли за дружествата, изготвящи консолидиран финансов отчет.

Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП

Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията

Предвид поетите ангажименти на правителството на Пламен Орешарски по отношение на дивидентната политика на държавата, считано от бюджетната 2014 г. стартира плавно намаляване на ставките с 10% всяка година до достигане на 50% размер на отчисленията. "Целта е запазване на по-голям разполагаем паричен ресурс в държавните дружества, изпълнение на инвестиционните им програми и стабилизиране на финансовото им състояние. Планираните постъпления от дивидент за 2014 г. са в размер на около 100 млн. лв. и няма да бъдат надхвърлени", коментира Чобанов.

С Разпореждане №5 от 11.06.2014 г., Министерският съвет, в качеството си на орган, упражняващ правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала, определи размера на отчисленията от печалбата, съответно дивидент, по годишния финансов отчет след данъчно облагане за финансовата 2013 г., които дружествата следва да внесат в полза на държавата, след направени и гласувани предложения от управителните им органи. Положителните ефекти за държавните дружества се очакват от:

Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята

Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна

Намаляване на процента на отчисления от печалбата от 80 на 70 на сто, в съответствие със заложените параметри в Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. по отношение на планираните постъпления от дивидент през бюджетната година.

Предвидена е възможност за акционерни дружества, изготвящи консолидирани финансови отчети, при определяне размера на дивидента, да бъде взето предвид цялостното финансово състояние на дружествата в групата.

Приспадане на натрупаните загуби от минали години, преди разпределение на реализираната печалба.

Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни

Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството

Изключване на лечебните заведения за болнична помощ от обхвата на разпореждането.

Приспадане на извършените в края на 2013 г. плащания към бюджета от страна на държавни дружества и предприятия в изпълнение на ПМС №285/2013 г.

Увеличаване на срока за внасяне на дивидент в бюджета.

За разлика от предходни години, когато текстовете касаещи отчисляването на дивидент бяха включвани в съответното постановление за изпълнение на държавния бюджет, през 2014 г. тези текстове са разписани в отделен акт на Министерския съвет. С приемане на Разпореждане №5/2014 г. се осигуряват условия за изпълнение на приходната част на държавния бюджет за 2014 г., в частта на неданъчните приходи от дивиденти.

Дивидент от държавните дружества се събира регулярно от 1998 г. до момента, като първоначално ставките са на нива от 20 до 30% от реализираната печалба, а от 2002 г. до 2009 г. ставката е в размер на 50%, като са изключени лечебните заведения, държавните предприятия и плащанията по главниците на държавногарантирани валутни кредити. Считано от 2010 г. до 2013 г. – ставката вече в размер на 80% от печалбата, като отпада облекчението за дружествата, изплащащи държавногарантирани заеми. Считано от 2011 г. държавните предприятия също са задължени да правят отчисления за държавата от печалбата, а от 2013 г. – и лечебните заведения следва да разпределят дивидент.

Още в края на 2009 г., са приети решения от Министерския съвет за разпределяне на допълнителен дивидент от седем дружества и предприятия - общо 252,3 млн.лв. с ПМС №247 и №301 от 2009 г., извън заложения в държавния бюджет в размер на 50% от печалбата. Общо постъпленията през 2009 г. са в размер на 301.6 млн.лв., от които само 56.2 млн.лв. са в изпълнение на постановлението за изпълнение на държавния бюджет.

В изпълнение на Мярка № 11 от приетите с РМС № 180/2010 г. Мерки за подкрепа на заетостта, домакинствата, бизнеса и фискалната позиция и направените изменения и допълнения в постановлението за изпълнение на бюджета, размерът на дивидента за държавата от държавните търговски дружества е увеличен от 50 на 80 на сто. В резултат на това, в държавния бюджет постъпват средства в размер на 142,5 млн.лв. при първоначално разчетени 43 млн. лв, т.е. допълнително са изтеглени 100 млн. лева.

През 2011 г. постъпилите средства от дивидент са в размер на 159,6 млн.лв. при планирани 58,1 млн.лв., в резултат и на допълнителен дивидент от неразпределената печалба от "Булгартабак холдинг" АД (42,3 млн. лв.).

В допълнение към ставката от 80% от печалбата, през 2012 г. в Постановлението за изпълнението на държавния бюджет са заложени текстове за разпределение изцяло в полза на държавата и на натрупаните неразпределени печалби от минали години на държавните дружества. В много от дружествата зад тези печалби не стоеше реален паричен ресурс, което затрудни значително дружествата при изпълнение на постановлението и влоши допълнително финансовото им състояние, най-вече дружествата от сектор Енергетика. При планирани 176 млн.лв., в държавния бюджет постъпват 277,2 млн. лв., в т.ч. и дивидент в размер на 100% от печалбата на "Държавна консолидационна компания" АД.

През 2013 г. и лечебните заведения, независимо от тежкото финансово състояние, в което се намира сектора, са задължени да разпределят 80% от печалбата си в полза на държавата, като разпоредбата беше премахната от 2014 година.

"Видно от горното, периодът на управление на правителството на ГЕРБ (2009 г. – 2013 г.) по отношение на държавните дружества се характеризира с увеличени ставки за разпределяне на печалбата, източване на натрупаните в миналото резерви и ресурси на фирмите, в резултат на което се влошава ликвидното им състояние, ограничават се възможностите им за инвестиции и като възможностите им за развитие", коментира Чобанов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес