България да стане двигател на това ЕС да инициира общоевропейски диалог за мир („Хелзинки 2”), както и да се стартира такъв диалог и в световен мащаб в организации като ООН, Съвета на Европа и ОССЕ. Този призив отправят от АБВ в своя декларация във връзка със събитията около Русия и Украйна.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
"България да работи последователно за опазване и повишаване на сигурността в Югоизточна Европа, Черноморския регион, Европа като цяло и света. България да се стреми да постигне сигурност за страната ни и региона не чрез допълнително въоръжаване и инфраструктура, а основно чрез мирна, конструктивна външна политика и инициативи. Да не се подаваме на недоказана хибридна фалшива информация, какъвто беше случаят с Ирак", посочи лидерът на АБВ Румен Петков, представяйки декларацията.
Той е категоричен, че европейската архитектура за сигурност е невъзможна без Русия и че ЕС е един плах придатък и разбира се НАТО, на сблъсъка САЩ – Русия. "Без диалог, без равноправие, без гарантиране на обща сигурност няма да стигнем до никъде", подчерта Петков.
Най-печелившият от кризата в Украйна са САЩ, тъй като тя им носи натоварване на ВПК и създаване на изкуствени условия за продажба на американски втечнен газ на европейския пазар, посочи той и добави, че най-страдащият е украинският народ.
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Миналата година, след като САЩ осъществиха тежки заплахи най-вече срещу Германия със заплахи за спиране на Северен поток 2, цената на газа в Европа скочи над 80 евро на мегаватчас и пикът достигна 222 евро на МВЧ или над 2000 евро за 1000 куб м газ – това, за което вчера говори бившият премиер Медведев, то вече беше факт месец октомври при една относително по-безобидна ситуация, разказа Петков. "Това даде възможност на САЩ да продават много скъпо своя втечнен газ, който от ценова и икономическа гледна точка е вреден за Европа", подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Посочвайки как се движи цената на газа сега – в периода 14 – 22 февруари тя варира между 65 евро и 70 евро на мегаватчас, а от тази сутрин е 80 евро на МВЧ т.е. и отива на над 850 евро на 1000 кубометра газ, Петков подчерта: "Това плащаме ние – Европа и нима не разбираме, че някой е инспирирал тази висока цена".
По повод спирането от Германия на Северен поток 2, Румен Петков припомни причините, по които АБВ искаха в 2020 г. оставката на Николай Павлов: "Той смени цената на формулата на доставка на руски газ в България 2 години преди изтичането на договора с Газпром. Тогава за газа, който купувахме, в основата на ценообразуването беше цената на нефта, а той ни прати на борсата и сега плащаме щуротиите на Германия".
Трябва да започнат преговорите с Газпромекспорт и в тези преговори основният, задължителният въпрос е формулата и начинът на доставка на газа в България, категоричен е Петков.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Той посочи и защо всички искат азерския ни газ – защото в ценообразуването формулата не беше пипната и това е причината азерският газ днес да е много по-евтин.
Румен Петков посочи редица примери как се пренебрегват основни принципи на международното право от водещи в света държави, припомняйки бомбардировките над Белгарад, Ирак, Сирия, Либия.. "От изредените случаи се вижда, че САЩ и Великобритания по най-вандалския начин пренебрегнаха международното право и извършиха военнопрестъпления", заяви той и възрази, че се принизява и обезсмисля ролята на ООН.
След 90-те години в Европа бяха създадени над 20 нови държави, изтъкна още Петков и изрази недоумение защо за всички тях беше признат принципа за право на народите за самоопределение. "Какво направихме с Косово? 5 държави-членки на ЕС, в това число и Испания, съседна Румъния, Кипър, Гърция, Словакия не са признали Косово и това не тревожи никого", отбеляза той. Според него, прилагаме двойни стандарти, които ни довеждат до положение, в което стигаме до извода, че някой е погазил международното право. "Първите, които погазиха международното право са САЩ и Великобритания и след това страни-членки на НАТО, в това число ние с участието си в Ирак", добави Петков.