Това, което са изпратили испанските власи до МВР, може би не е доклад, а справка. Тя е пълна с определения като "може би" и "предполага се". Струва ми се, че това е доста неясен сюжет, който преразказва стари данни. В Испания не са чували за тази медийна димка. Това каза продуцентът Виктор Димчев относно скандалът „Барселонагейт” в ефира на Нова телевизия.
На противоположно мнение е политологът Иво Инджов. „Не сме чели докладът и не можем да кажем какво има в него. Но става въпрос за пране на пари в много големи мащаби. Името на бившия премиер Бойко Борисов никъде не е посочено пряко, но в едната част от доклада името му излиза, дори като премиер. Около него става все по-напечено и горещо“, заяви той. Според него сега българската прокуратура трябва да си свърши работата.
Според Инджов МВР си е свършила работата и сега топката е в прокуратурата, а тя само "тупа топката".
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Испанските медии си вършат работата и пъзелът се подрежда. Накрая и МВР, и прокуратурата ще трябва да действат решително и да кажат каква е връзката на Бойко Борисов в това разследване", смята Инджов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Попитани защо няма обвинение в Испания, Димчев отговори, че няма престъпление. Той очаква Бойко Рашков веднага да се заеме с този случай и да започне разследване.
"Очевидно е, че в края на тази седмица ще има протести, има проблем и с цените на храните. Очевидно е, че правителството има нужда от кризисен пиар. Фокусът върху темата „Барселона” е прекалено изкуствен". Това анализ направи в ефира на bTV проф. Антоанета Христова.
За нея е несериозно министър-председател да се занимава с изрезки от вестници. „Това е кьорфишек”, каза тя.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
„Намираме се в една огромна неизвестност. Планът за възстановяване - някой да знае какво пише в него?”, попита Христова, без да казва, че на 11 февруари имаше голяма дискусия с бизнес и синдикати точно по тази тема. ЕДИН ОТ АКЦЕНТИТЕ ВИЖТЕ ТУК!
„Това е безсилие на Европа – на европейска прокуратура, Кьовеши и т.н. Става явно дума за пране на пари и институциите се оказват безсилни“, коментира проф. Мария Пиргова, която е известна с левите си убеждения и беше един от яростните защитници на кабинета „Орешарски”. Тя не уточни, че Европейската прокуратура всъщност се занимава само с престъпления, свързани с финансовия интерес на ЕС т.е. с еврофондове.
Пиргова поиска европрокурорите ни да се задействат, „за да се размърда Законът за съдебната власт”. „Цяла Европа знае, че става въпрос за пари. Естествено, че не е на името на нашия министър-председател – трябва да има разследване”, добави Пиргова.
Политологът Георги Киряков пък смята, че след като испанските власти предоставят информация за „Барселонагейт” на други български власти извън прокуратурата, се подклажда институционална битка. Нищо различно от това, което сме виждали, добави той.