Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Аз съм само пощенска кутия": Сарафов обясни как ще действа с имунитета на Бориславова

17 декември 2024, 12:07 часа • 1151 прочитания

„Главният прокурор е своеобразна пощенска кутия – аз изпълнявам това, което искат от мен съответните прокуратури или наблюдаващ прокурор“. Това обяви изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов относно искането на Софийската районна прокуратура имунитетът на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова да бъде свален. Припомняме, че обвинението отправи предложението към Сарафов заради предполагаемо фалшифициране на документи покрай плажа "Корал".

Още: Сарафов иска имунитета и на Лена Бориславова

Най-общо казано - бившият съдружник на Кирил Петков Атанас Русев и "Биволъ" обвиниха Бориславова, че е фалшифицирала документи, за да може Петков да стане служебен министър на икономиката в кабинета на Стефан Янев. Целта е била спешно той да излезе от Управителния съвет на неправителствената организация "Да запазим Корал" - изискване по закона за администрацията.

Става въпрос за 2021 г., когато днешният съпредседател на "Продължаваме промяната" бе назначен за служебен министър: Корал и Нотариуса: Никола Минчев степенува проблемите на България (ВИДЕО).

От думите на Сарафов се разбра, че ще разгледа искането на Софийска районна прокуратура в нужния срок, за да се прецени „обосноваността“. Максималният срок е 1 месец.

Снимка: БГНЕС

Какво става, ако не поиска имунитет?

На въпрос ще поиска ли имунитета на други народни представители, единственият кандидат за поста главен прокурор, когото ВСС с изтекъл мандат ще избира през февруари, отвърна: „Трябва да се прецени. Но имайте предвид, че ако не поискам имунитет, когато от мен е поискано подобно нещо и са налице основанията, това означава, че се изпада в положение на лично укривателство – тоест аз преграждам пътя към наказателно преследване“.

Още: Възмутителна намеса на прокуратурата в политиката: Назарян за имунитета на Бориславова

Попитан защо напоследък много са зачестили исканията за сваляне на депутатски имунитети - предвид този на Кирил Петков, Сарафов отговори, че политическата ситуация, така или иначе, не предоставяла „удобен момент“ за искане на имунитет. "Какви са възможните пътища пред прокуратурата? Единият вариант е когато назрее конкретният момент. Вторият вариант е делото да се постави на трупчета, въпреки че едно разследване е приключило. Дълбоко съм убеден, че удобен момент не може да има. Трябва да е тогава, когато го изискват нуждите на самото разследване. Искането на имунитет не е присъда, а възможност да се проведе обективно разследване. Ако делата стоят на трупчета и се вадят в конкретен момент, това не би било нищо повече от политически шантаж“.

Още: "Няма доказателства срещу мен": Асен Василев готов да си даде имунитета

Снимка: БГНЕС

Няма избирателно правосъдие, твърди Сарафов

Според него ролята на главния прокурор се преекспонирала и нямало „избирателно правосъдие“, както твърди президентът Румен Радев. Сарафов се оправда също така, че не бил заемал длъжността на титулярен главен прокурор – не се знаело и дали ще я заеме. „Не е по силата на главния прокурор да реши всички дела в една система. Нещо повече, той не познава всички дела“, посочи и.д. обвинител номер едно.

Още: Лена Бориславова ще се откаже от имунитета си

„Дали някой е виновен, или не – решава съдът“, допълни Сарафов. „Вие виждате, че всъщност прокуратурата стана основна политическа дъвка. Ако се върнем назад във времето, ще видим, че прокуратурата е крайъгълният камък, около който се върти политиката в държавата, независимо кой е главен прокурор. Искам да уверя вас и гражданите, че не прокуратурата е препъникамъкът за развитието на обществото, за бизнеса, за образованието, здравеопазването“, твърди той.

Още: Борисов застана зад Лена Бориславова: Ще я защитим, ако ѝ бъде поискан имунитетът

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес