С многолюдно шествие и изпълнение на химна „Върви, народе възродени!“ от детски хорови формации, Плевен отбелязва днес един от най-българските празници - 24 май, Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Тържественото честване започна от площад „Стефан Стамболов“, където пред Драматично-кукления театър „Иван Радоев“ се събраха стотици ученици, учители, просветни и културни дейци, представители на държавната и местна власт, институции, десетки граждани.
Още: Ръководството на община Плевен проведе среща с екип от „Софийска вода“
Още: Професионалната гимназия в Плевен се похвали с нов учебен кабинет по електротехника
Предвождано от свещеници с иконата на Светите братя, под звуците на изпълненията на музикантите от ученическия гвардейски оркестър, шествието премина през централната пешеходна зона до паметника на Св. Св. Кирил и Методий, където се сля с това на студентите и преподавателите от Медицинския университет в града. Тържествен водосвет отслужиха свещеници от плевенските православни храмове, слово за празника произнесе кметът д-р Валентин Христов:
„24 май е не просто дата, не само официален празник, а тържество на българската духовност! Тържество на родните писмена, които Светите братя Кирил и Методий създадоха и ни завещаха като най-ценно наследство! Тържество на българската книжовност, която сътвориха техните следовници, плеядата будители, поколенията писатели и поети! Тържество на смелата научна мисъл, на таланта и вдъхновението на нашите творци, на неуморния труд на българските преподаватели! Този ден ни изпълва с гордост и самочувствие за приноса ни в европейската история с неоспоримата присъствие на нашата богата култура. Аз вярвам, че всички ние - родители, учители, хората на науката, културата, изкуството, можем и трябва заедно да осигурим възможности децата ни да продължат да пишат родната история със своите постижения и признания. Поклон пред делото на Светите братя Кирил и Методий и техните последователи! Нека да пребъдат българските писмена и българското слово“, каза в празничното си обръщение д-р Валентин Христов.
Още: Коледари наричаха за здраве и берекет в община Плевен
Още: Плевен с награда от Синдиката на българските учители
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фолклорен ансамбъл „Нашенчета“ – Плевен на 65!
Още: Електрохолд оборудва учебен кабинет по електротехника в Плевен
В знак на признателност пред делото на Светите братя Кирил и Методий и с почит към всички просветители и верни следовници на святото им дело, пред барелефа бяха поднесени венци и цветя от името на Община Плевен и Общински съвет – Плевен, областен управител на Област Плевен, народните представители Пламен Тачев и Валери Лачовски, народният представител Свилен Трифонов, народният представител Марио Рангелов, политически сили, граждански формации, учебни заведения, културни институти и граждани.
Празничният ден продължи с общо изпълнение на химна „Върви, народе възродени!“, създаден по стихове от Стоян Михайловски и музика на Панайот Пипков. Песента е изпълнена за първи път на 11 май 1901 г. в Ловеч като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета. Година по-късно, за Деня на българската просвета и славянската писменост, се подема и запява от всички училища в страната. Днес в един глас на централния площад в Плевен песента запяха училищни хорове, заедно с Общинския хор „Гена Димитрова“.
За деня на словото, просвещението и духовността в пространството пред Военния клуб на Плевен и тази година е обособена Алея на книгата.
Още: BILLA отвори четвъртия си магазин в Плевен
Още: Община Плевен отдаде почит на загиналите за Освобождението на града