Лектори на МУЗИКАУТОР взеха участие в първото за България обучение, в което се разглежда ролята на всички участници в музикалния бизнес – автори, музикални издатели, артисти, звукозаписни компании, мениджъри, промоутъри и други, както и пътя на техните приходи. Целта на курса „Музикалният бизнес като творческа индустрия“ е да се очертаят рамките, необходими за устойчива кариера в музикалната индустрия.
Още: Молдова се отказа от "Евровизия": Няма пари, песните са лоши и никой не гледа
Още: Графа започва 2025 г. с два концерта в един ден (СНИМКИ)
Във втория ден на обучението бяха разгледани темите „Музикално-издателска индустрия“ и „Звукозаписна индустрия“ с лектори от България и чужбина.
Представителите на МУЗИКАУТОР Росина Петрова – мениджър „Развитие“ и „Международни отношения“, Снежана Ашминова – мениджър „Лицензиране публично изпълнение“, и Ралица Петкова – специалист „Дигитално лицензиране“, засегнаха темата за управлението на авторските права, индустриите, в които се използва музика и задължението на ползвателите за уреждане на правата при използване на музикални произведения. Експертите посочиха също предимствата, които всеки автор ползва при членство в организация за колективно управление на права, важността на сдружението при защитата на авторските права и ролята му на свързващо звено между авторите и ползвателите, между различните колективни сдружения в цял свят и българската музикална индустрия.
„Законодателната среда не дава възможност да се прилага адекватно защитата на авторските права. Сега действащата нормативна уредба създава безпрецедентен модел, който е в противоречие с практиката на Европейския съюз. Всичко това уврежда сериозно интересите на правоносителите и поставя страната ни в ъгъла на картата на развитите демократични общества“, заяви Иван Димитров – изпълнителен директор на МУЗИКАУТОР.
Още: На 87-годишна възраст почина легендарен рок музикант
Още: SAKÉ: Най-успешният бранд за електронна музика във Варна дебютира в София (ВИДЕО)
Гост-лектори за деня бяха още Силвен Пиат – бизнес директор на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори CISAC, Станислава Армутлиева – управител на от Вирджиния Рекърдс, и Лодовико Бенвенути – управляващ директор на Европейския офис на Международната федерация на звукозаписната индустрия IFPI.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Обучението се провежда в периода 12-16 юни 2023 г. и е организирано от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) съвместно с Института за интелектуална собственост и технологичен трансфер (ИИСТТ) към УНСС. То се осъществява с финансовата подкрепа на грант „Секторни инициативи“ от ПРОФОН. Курсът завършва със сертификат, издаден от ИИСТТ/УНСС на всички, които са присъствали на минимум 80% от лекциите на интензивното 5-дневно обучение.