Илиана Раева е една от най-успешните състезателки на България в художествената гимнастика. Тя е част от поколението "златни момичета", прославяли страната ни в последните три десетилетия на ХХ век. Раева жъне успехи в периода 1978 - 1982 година.
Още: "Години спорове кой е №1 между Джошуа и Фюри, а накрая един украинец ги победи по два пъти" (ВИДЕО)
Още: Кобрата ще почака: Ето кой е потенциалният следващ опонент на Олександър Усик (ВИДЕО)
Незабравимото европейско първенство за Илиана Раева
Възпитаничката на Нешка Робева буквално отвява конкуренцията на Европейското първенство в Амстердам през 1980 година, когато печели четири златни медала от пет възможни дисциплини. Тя става шампионка в многобоя, на въже, обръч и бухалки.
4 златни медала и 1 сребро в Амстердам
Единственото злато, което убягва на Раева на този шампионат, е това на лента. Там тя завършва втора, задоволявайки се със сребро. Макар и колекцията от златни медали да не е пълна, Илиана Раева си тръгва от Амстердам като най-добрата гимнастичка на Европа.
Още: "Усик е истинска легенда": Кличко похвали сънародника си за победата над Фюри
Още: Защо три грации напуснаха ансамбъла? Весела Димитрова разясни причините и представи новия състав
Раева е и световна шампионка
Илиана Раева има още едно злато, което е дори по-специално. Българката става световна шампионка на бухалки през 1979 година в Лондон. Тя печели и сребърен медал на топка.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Даниел Дюбоа предизвика Усик на реванш: "Искам отмъщението си!" (ВИДЕО)
Още: Фюри побесня след загубата от Усик: "Обраха ме! Кълна се, че спечелих мача с поне три рунда разлика"
През 1981 и 1982 година Раева печели още девет медала, за да завърши феноменалната си кариера с общо 16 медала от световни и европейски първенства. Днес Илиана Раева е президент на федерацията по художествена гимнастика, доказвайки се и като успешен ръководител.
Успехите на Илиана Раева като състезател в художествената гимнастика:
- 1978 г. – европейско първенство в Мадрид, Испания – 6-о място в многобоя.
- 1979 г. – световно първенство в Лондон, Великобритания – 4-то място в многобоя, златен медал на бухалки и сребърен медал на топка.
- 1980 г. – европейско първенство в Амстердам, Нидерландия – златен медал в многобоя и златни медали на въже, обръч и бухалки и сребърен медал с лента.
- 1981 г. – световно първенство в Мюнхен, Западна Германия – сребърен медал в многобоя, сребърни медали на обръч и лента и бронзов медал на въже.
- 1982 г. – европейско първенство в Ставангер, Норвегия – бронзов медал в многобоя, сребърен медал на въже и бронзови медали на обръч, бухалки и лента.
Още: Доминация! Усик запази титлите си след показно срещу отчаяния Фюри
Още: Владимир Зографски с отлично представяне за Световната купа, доближи рекордния си резултат