Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спомен за последния ден на Милен Цветков

21 април 2021, 13:19 часа • 4613 прочитания

На 19 април се навърши една година от смъртта на журналиста Милен Цветков. Книгата „379 дни с Милен Цветков. Историята на една очаквана любов“ (от Книгомания) излиза в негова памет. Автор е Милена Иванова - човекът до Милен Цветков в последните няколко години. Книгата е под редакцията на журналиста Георги Тошев. Ето откъс от нея със спомен за последния ден на журналиста, разказан от приятелката му Милена Иванова. 

Още: Пролетта на емигрантите: Глава 16. Теди и Боби – ще се пресекат ли линиите на животите им?

Още: Пролетта на емигрантите: Глава 15. Теди и Марта тръгват за Нулиа

– Става късно, нали искаше да излизаш.

Той отговори, четейки нещо във Фейсбук.

– Да, сега тръгвам. Има време до осем, няма да се бавя, до четиресет минути ще се върна.

Още: Пролетта на емигрантите: Глава 14. Вожда срещу министъра си

Още: Откъс от "Лека нощ, Джун" от Сара Джио

Стана, премести таблета на перваза на прозореца, без да го изключва, там го държеше. Отново се мушна зад телевизора. Най-накрая успя да свърже единия кабел и ми пусна да слушам класическа музика през интернет, докато се прибере и седнем да гледаме филм. Имах още малко да довърша в кухнята. Започ- на да се облича и докато се обуваше в коридора, попита:

– Розовата ми риза тук ли е?

– Да.

– Изпрана ли е?

Още: Откъс от "Тайната на вила Алба", от Луиз Дъглас

Още: Откъс от "Похитеното момиче", Чарли Донли

– Да. Вчера я изпрах. Искаш ли да я изгладя?

– Още какви ризи имам тук, че нали си имам две къщи и вече не помня?

– И бялата, и бледолилавата са тук.

Седеше обут на вратата, търсейки си ключовете, и каза:

– Може ли да видя розовата риза, за да ти кажа дали да я гладиш.

Занесах я до вратата, той я погледна и каза:

– Яката не се е изпрала. Как я пра?

– В пералнята.

– Виж, любов моя, моите ризи се перат първо на ръка около яката, като женските, защото се цапат много от пудрата.

Попита:

– Имаме ли препарат?

И влезе с обувките в банята. Подадох му препарат, напръска яката и каза:

– След три минути я изтъркай с четката и след това я изпери отново.

– Ако държиш утре да си с нея, времето навън е топло, ще я простра и ще изсъхне.

„Добре. Благодаря ти“ и отиде към вратата. Взе ключовете от колата и тръгна. След което се върна два пъти. Затворих вра- тата, а той звънна след секунди.

– Извинявай, забравих си ключовете от къщи. Почна да ги търси по джобовете на якетата си.

– Бебче, пак ли започва голямото търсене?

Той винаги си търсеше нещо – очила, документи, ключове, портфейл или някакви дребни неща. За другото беше подреден.

– Какво да направя, като имам толкова много неща и две къщи.

Тръгна отново и малко преди да затворя вратата, се сети, че не си е взел и документите. Върна се. Намери ги. Помоли ме да сменя чаршафите с неговите любими, които купи, защото моите са много светли, а той обича по-топли и тъмни цветове, погледна ме с онзи поглед за сбогуване, който никога няма да забравя, и каза: „Обичам те!“.

– Обичам те – и затворих вратата.

***

Седмица след катастрофата започнах да възстановявам вечерта на този ден. Започнах да си връщам паметта. Припомнях си детайлите, какво си казахме на вратата. И се сетих за погледа му. Беше за сбогуване. Душата му ме гледаше през очите му и си вземаше довиждане с мен. Това усетих аз. Душата винаги знае кога е наближило времето да си тръгне. Вече ясно осъзнавам, че той се върна, за да ме погледне още веднъж, за последно. Не един, не три, а два пъти. А все ме питаше „Защо три, любов, защо три?“ Може би, ако се беше върнал един или три пъти, сега щеше да е жив... но вторият път беше за сбогуване, с поглед, който казваше: „Обичам те, моля те, прости ми, че си тръгвам, ти си силна и знам, че ще се справиш“.

Милен искаше да живее. Не се беше отказал, напротив. Сигурна съм, че последните му мисли, докато е пътувал в колата, са били за нас, за децата му и работата му. Много хора сега ме питат: „Какво ли си е мислил последно преди удара?“ Не можем да знаем с точност, но в едно съм сигурна. Напусна ни щастлив. И спокоен. Последният му ден беше един от хубавите в краткия му живот.

– Ти си най-хубавото нещо в живота ми освен децата ми. Къде беше преди десет години?

– Преди десет години нямаше да се получи. Сега му е било времето.

А той повдигна вежди и попита:

– Така ли смяташ?

– Да. Така смятам.

Вече простирах ризата на балкона. Все още времето беше топло, подухваше лек ветрец и си казах:

– Чудесно, ще изсъхне за час и след това ще я изгладя.

Тръгнах да сменям чаршафите, но нещо ме спря. Помислих си, че след малко ще ги оправя. Исках да честитя празника на няколко души. Седнах на масата в трапезарията и започнах да избирам телефоните. Проведох няколко разговора в разкази как сме прекарали празника. Седях, смеех се и разговарях, но сърцето ми бе свито. Докато моята приятелка ми обясняваше как е готвила дроб сарма по някаква нова рецепта, която много добре ѝ се получила, защото ѝ споделих, че следващата ми готварска задача от Милен е такава, започнах да си мисля, че трябва да му се обадя, за да купи чипс за филма. Тръгнах да му пиша, но отново нещо ме спря. Казах си: „Няма да ядем чипс днес“.

И продължих да бъбря по телефона. Телевизорът беше изключен. Милен беше пуснал музика. Не бях влизала и във Фейсбук от няколко часа. Обади се Мария.

– Миленче, Христос Воскресе!

– Воистина Воскресе!

– Как си, да те чуя.

В този момент вайбърът на таблета на Милен започна да дрънчи през секунди. И аз с шеговит тон казах на Мария:

– Някой много упорито пише на Милен, – но продължихме да си говорим, докато напрежението в мен сериозно започна да расте и не се сдържах: – Това не е обичайно. Чак пък толкова много хора да му пишат накуп. Нещо става.

– Добре, иди и виж, прочети кой му пише.

– Не. Това си е неговото лично пространство.

Затворихме телефона. Тръгнах към спалнята да сменя чаршафите, а вайбърът продължаваше да дрънчи. Реших да му звънна. Вече усещах, че много се бави, и си помислих, че може да е решил да мине да види Боян. Звъннах. Телефонът прекъсна. Набрах втори път, пак ме изхвърли. Писах на вайбър: „Бебче, обади ми се веднага, притеснявам се. Какво става?“. Отговор не дойде. В този момент вайбърът на таблета му звънна, погледнах – Калина, и вече истински притеснена си позволих да вдигна.

– Милена, тати при теб ли е?

– Не, Калина. Той излезе преди малко.

– Защото някакви хора пишат на мама, че тати е попаднал в катастрофа и е загинал на път за болницата.

Усетих как ми прималява. Паниката започна да нахлува. – Не, спокойно, това не е възможно. Това са някакви жълти неща. Кажи ми кой ви пише, какви са тези хора, нека майка ти се свърже с тях и разбере. Калина, проверете и веднага ми се обади, моля те!

Взех телефона й, за да имам връзка с нея, в случай че вайбърът се изключи, и като затворих, на екрана започнаха да изскачат десетки съобщения: „Милене, как си, добре ли си, къде си?“, „Милене, моля те, дай обратна връзка“... Много хора му пишеха в този момент. Явно точно бяха съобщили по новините.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес