Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да откъснем детето от телефона? (СНИМКИ)

08 април 2021, 13:46 часа • 9179 прочитания

Откъс от книгата "Как мисли детето?", от Книгомания.

Дай ми телефона!

С цветния си екран телефонът очарова детето, затова е разбираемо защо ви се приисква да му го дадете, когато е раздразнително или отегчено. За развитието на познавателните и социалните му умения обаче е добре от ранна възраст да ограничавате времето пред екрана.

Сценарий I: Докато чакате да ви сервират в сладкарницата, детето пита дали може да си поиграе на телефона.

Детето казва: Дай ми телефона!

Независимо дали в момента използвате телефона, детето е забелязало, че възрастните се вглъбяват често в екрана, и иска да е като вас. За него телефонът е най-страхотната високотехнологична играчка. Позволяват ли му да си играе с него, постепенно ще започне да го възприема като неотменна част от всяко забавление.

Вероятно си мислите: Телефонът ще ангажира вниманието му, докато ни сервират храната. Откажа ли, ще предизвикам нервен изблик.

Изкушавате се да отстъпите, вместо да се справяте с пристъпи на раздразнение. Блазни ви навярно мисълта да си осигурите време за себе си или мислите, че образователните приложения са полезни. Дадете ли телефона обаче, му казвате, че джаджите са по-интересни от хората, и охотно му предоставяте заместител на вашето време и внимание.

Какво си мисли детето: „Забавно е да си играя с телефона на татко. Харесва ми.“

Ярките цветове и изображенията, откликващи на леко плъзване с пръст, включват нервните пътища на удоволствието в мозъка на детето. Незабавната обратна връзка е причина то да предпочита да се занимава с телефона, вмести да играе и да общува в реалния свят.

КАК ДА ОТКЛИКНЕМ

В момента…

1. Дръжте телефона извън полезрението. Давайте пример за здравословно ползване на телефона и в присъствието на детето свеждайте до минимум проверките на социалните мрежи и телефонните разговори. Мозъкът на детето все още е пригоден да учи най-добре от взаимодействие лице в лице.

2. Казвайте „не“. Покажете ясно, че телефонът ви не се предлага свободно. Макар да успокоява сякаш чудодейно раздразнителни деца, поставянето на ясни граници за използване на екрана е правилният път.

3. Бъдете в настоящето. Детето ви е в период незабележително когнитивно развитие. Покажете му колко много неща за наблюдение и обсъждане има наоколо. Заместете самотното взиране в екрана с разговори, игри за двама и рисуване – важни занимания за упражняване на говорните и двигателните му умения.

В дългосрочен план…

Не позволявайте телефонът да се превърне в играчка Връчвате ли му телефона винаги когато се отегчи, детето няма да се научи да разчита на своите способности – да използва въображението си и любознателно да изучава околния свят.

Не вярвайте, че детето поумнява благодарение на телефона. Няма данни телефонните приложения да поощряват познавателните способности на децата на тази възраст. Много изследвания обаче показват, че недостатъчното общуване с възрастните забавя усвояването на говорните и социалните умения.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес