Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цветята, които можем да сервираме на Коледната трапеза

14 декември 2018, 15:41 часа

Всеизвестно е, че живите цветя, аранжирани с вкус, са най-изисканата декорация за всеки дом. Те са кокетен аксесоар за всеки артистичен и аристократичен тоалет, белег за шик, индивидуалност и стил. Разбира се, естествените цветя  са неотменима част от всяко празнично събитие и естетски акцент за всяка празнична трапеза.

Напоследък обаче сме свидетели на една твърде интересна тенденция. А тя е - цветята, оставайки част от кулинарния дизайн, да навлизат и в самата кулинария. Предизвикателното „прескачане” на цветята от покривката – в чинията, разкрива невероятни възможности за творчество и експерименти. Така наречената флорална кухня намира все повече последователи, особено в средите на кулинарния хайлайф и сред последователите на модерните течения и общности като веганите и фрийганите.

Всъщност, известно е, че още в древността китайците, гърците и римляните са използвали цветя в готварството, а глухарчето се споменава като храна още в Стария завет. Древните римляни например сервирали ястия с цветове от слез, рози и виолетки. В ориенталските култури приготвяли ястия с розови листа или овкусени с розово масло. Такива рецепти можем да срещнем в изобилие и в индийската кухня. В Япония често използват хризантеми в готварството. А прочутият френски ликьор „Шартрьоз”, запазена марка още от ХVІІ век, дължи неповторимия си аромат на цветовете от карамфил.

В Европа широко разпространени градински цветя като невен, латинки, теменужки, маргаритки служат за придаване на колорит, свежест и пикантен вкус на салати, паста, рибни и месни ястия. А захаросани, цветята се използват за декорация на сладоледи, десерти и торти. Замразени в кубчета лед пък, те са приятен и ароматен нюанс в различните плодови и алкохолни коктейли.

Установено е, че различните ядливи цветя имат различни вкусови качества. Цветовете на бобовите растения например са сладникави, с лек привкус на ядки. Латинката е приятно лютива, а зелените й пъпки успешно могат да заместят много по-скъпите каперси. Теменужките, розите и лавандулата придават нотки на сладост на салатите. А изсушените листенца на невена оцветяват ястието в ярко оранжево и са алтернатива на много скъпия шафран. (Всъщност нашият пазар е залят с големи количества евтин „шафран“, който всъщност е невен).

Макар че цветята не са традиционна част от българската кухня, и у нас флоралната кулинария си пробива път. Някои от големите вериги хипермаркети вече предлагат цветя за приготвяне на ястия, на цени като за елитни хранителни продукти. Появяват се и първите ресторанти, които предлагат салати, ордьоври, рибни деликатеси и десерти, украсени и овкусени с градинска флора.

Ето и някои идеи за приложение на цветята във вашата кухня:

Цветовете на красивото растението пореч (известно още като лечeбна краставица) имат син цвят и наподобяват звезда. Те може да се използват за приготвяне на пуншове, студени супи, сорбета, запеканки от кашкавал и извара, а също и за торти. Широко разпространеният невен може да се добави при приготвянето на супи от месо и риба, в ястия с макарони и ориз, както и в салати. С листа от маргаритка може да поръсите салата, отворен сандвич или варени зеленчуци. Може да ги сложите също в ястия с макарони и ориз. Леко лютивите цветчета на латинката се ползват за украса и подправяне на салати. Употребяват се също при приготвянето на различни видове запеканки и кишове. Младите листа от теменужка са много вкусни и крехки за салати. А със захаросаните цветчета могат да се украсяват торти и сладоледи. Цветовете на лавандулата чудесно подхождат за придаване на по-екзотичен аромат и вкус на печените меса. Лавандуловите цветчета са идеални и за украса и влагане в шоколадови десерти, торти и сладкиши. Но също така прекрасно подхождат и на чаша шампанско. И накрая. Колкото и да е изненадващо, мушкатото, толкова разпространено у нас като балконно растение, също има ядливи цветове. С тях може ефектно да поръсите десерт, или да ги замразите в кубчета лед и да ги сервирате с напитки. Освен това с цветчетата от мушкато може да направите ефектна желатинова глазура.

Как да поднесем впечатляващ кулинарен сюрприз на Коледната трапеза, използвайки тайните на флоралната кухня?

Ето едно предложение, издържано в червено и бяло – цветовете на Коледа.

За целта е необходимо да разполагаме с цветовете на две бели лилии и няколко червени рози. Отгледани в естествена среда, разбира се, добре почистени, измити и подсушени. С тях може да се декорират коледната торта или сладкиш.

За да подготвите захаросаните листенца, са ви необходими разбит яйчен белтък, чаша захар, четка за рисуване и алуминиево фолио. Разбитият белтъкът и водата се разбъркват енергично с вилица, докато на повърхността се появят първите балончета. Цветчетата се поставят в дланта на едната ръка и се намазват с белтъка. След това се поръсват равномерно със захар. Накрая внимателно се поставят върху фолиото. Когато захаросаните листенца изсъхнат напълно (което отнема между 12 и 24 часа), вече имаме оригиналните червено – бели орнаменти за нашия коледен специалитет. Подредени изящно върху сметановата или желатинова глазура, захаросаните цветчета на розите и лилиите неусетно ще пренесат цветовете на Коледа върху празничната трапеза. Би било красиво, ако тя е изцяло аранжирана в червено и бяло. В центъра – с прекрасен ансамбъл от лилии, рози и коледна свещ. 

Мариана Иванова
Мариана Иванова Отговорен редактор
Новините днес