Скептичен съм, че тези, които не говорят майчиния език на електората на ДПС, могат да победят или да направят онова, за което си мечтаят. Това каза в предаването “Студио Actualno“ политологът и преподавател по политически комуникации в НБУ проф. Росен Стоянов. Попитан дали заради разцеплението в ДПС, партията ще загуби влиянието си в политическия живот и иде ли край на епохата на задкулисието и обръчите от фирми, професорът отговори:
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
Още: ДПС - Доган поиска съдът да заличи Пеевски като председател на партията
Да видим резултатите
“Наистина трябва да видим резултатите от тези избори. След което трябва с научни методи, статистика и социология, да се установи избирателната маса на двете части къде може да бъде определена. Като реално гласували, като подкрепени, мотивирани допълнително по едни не особено законни начини. И да сложим все пак ръка на сърце и да си признаем нещо. Основната част от електората на ДПС до момента беше на етническа основа, на религиозна също така. И обособена в локални измерения в дадени части на България. След като получим резултатите трябва да се направи много внимателен анализ.
Още: ДПС-Доган остро към Рая Назарян: Наясно сте за последиците и абсурдите на незаконните ви решения
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
Лично аз съм скептичен, че тези, които не могат да говорят майчиния език на основния електорат на ДПС, могат да победят или да направят онова, за което си мечтаят. “
На въпрос дали етническият вот за ДПС след време може да стане граждански, проф. Стоянов отговори:
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
Ще разчитат ли на ромския вот
“Има такова тежнение, но то е по-характерно за обяснение на сигуацията от едната фракция, нека така да го кажем към момента. Която твърди, че няма да се занимава с някакъв допълнителен етнически вот, нека така да кажа. Основно обвиненията там са, че визират ромското по-активно или активирано гласоподавателно тяло. По-скоро те заявяват: Не, ние сме новите, младите. А младите пък искат някакъв вид промяна на установеното, на статуквото. Сега, дали има резултати наистина, е изключително трудно да се прогнозира, защото е много специфична тази точно аудитория, когато се правят и терени. Не винаги сме сигурни, че в данните, които се получават и се анализират преди вота, особено в този нажежен момент, реалността е представена правдиво.“
Още: Далият подкуп на Ибрямов го е направил докато е бил в ареста или би трябвало?
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
Проф. Стоянов определи предизборната кампания като вяла и ориентирана към твърдите ядра на партиите. Според него тя е пример за това как не трябва да се прави кампания. Лидерски дебат не се състоя, имаше дискусия между пратеници на партиите от втори ешелон. Хората се надяват най-после да има силно правителство. Политическите сили трябва да заровят томахавките каза още политологът.
Още: Военният министър от кабинета "Станишев" видя изцяло в бяло ДПС без Пеевски
Още – във видеоматериала.