Мраморната статуя, открита в Хераклея Синтика, най-вероятно е на владетел от владетелско семейство с много висока позиция в социалната йерархия.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Това заяви в "Студио Actualno" проф. Людмил Вагалински, ръководител на археологическите разкопки в древния град Хераклея Синтика край Петрич.
Знаете, през последните седмици руините на селището за пореден път донесоха световна слава за българската археология с откриването в Клоака максима (големия канал на селището) на триметрова мраморна статуя. Първоначалната хипотеза за нея беше, че тя изобразява бог Хермес.
"Този владетел е живял някъде около новата ера, той е обожествен, като е представен в т. нар. божествена голота, но не става въпрос за бог", разясни професорът. Той отхвърли спекулациите в публичното пространство, че статуята изобразява Александър Македонски или Филип II. Вагалински уточни, че в момента античната находка се намира в историческия музей в Петрич, като предстоят редица консервационни процедури, преди тя да бъде изложена и достъпна за наблюдение от туристи.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
"Още трябва време на обществото ни да проумее с какво разполагаме на българска територия, но вече има добра посока в това отношение. Ние започнахме проучвания през 2007 г. Тогава тук беше една гола поляна, но от тогава работим системно и беше важно общината да припознае обекта като много важен. Идват хора тук от целия свят, българските туристи са много активни", разказа още проф. Вагалински.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
В древността градът е бил център на областта Синтика, населявана от тракийското племе синти, за което споменават Омир, Херодот и Тукидид. Повече от 100 години учените спорят къде е разположен този античен град. Дълго време се смята, че се е намирал на юг от Рупелското дефиле (в днешна Гърция). Хераклея Синтика е локализирана при село Рупите от доцент Георги Митрев от Пловдивския университет. Това става след откриването на голям латински надпис през 2002 г., който Митрев превежда, коментира и публикува.