Щетите от наводненията ще се отразят на бюджета. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ икономистът Владимир Сиркаров.
“Наистина голяма трагедия, съболезнования за семействата. Винаги в подобни ситуации след първоначалния шок, от финансова гледна точка започват въпросите, свързани с щетите. Поне от това, което аз видях на кадри, щетите са сериозни – по пътната инфраструктура, по ВиК, ток и т.н.
Още: Василев след среща в парламента: Има пари за покриване на щетите в Царево (ВИДЕО)
Със сигурност щетите ще са доста сериозни. Тепърва ще се правят изчисления точно колко са, но в тази ситуация, в която има напрежение върху държавния бюджет, още от неговото създаване в средата на годината, със сигурност това ще е още един момент на допълнително напрежение. То най-вероятно ще рефлектира или през призмата на салдото, т.е. евентуално по-голям дефицит, или в някакво преструктуриране вътре в самата бюджетна рамка към момента. Да се надяваме разбира се щетите да са възможно най-малко и възможно най-голяма част от хората да са застраховали своето движимо и недвижимо имущество, за да може този натиск да се поеме равномерно и от икономическите играчи, а не само от държавата.
Още: Денков твърди, че бедствието в Царево е природно, но проверява и човешката дейност (ВИДЕО)
Със сигурност в Западна Европа нивото на застраховане на недвижимото имущество е в много по-голяма степен. Разбира се новото строителство примерно на търговски обекти, като хотели, със сигурност са застраховани по линия на това, че голяма част от тях, да не кажем най-вероятно почти всички, са свързани с изтеглянето и ползването на кредит. Което задължава да се направи имуществена застраховка в техните договори.
Още: Кметът на Царево: Градът се възстановява към нормалния си живот
Но предполагам, че немалко от местните хора там нямат застраховка на недвижимото имущество, което ще породи нуждата от подкрепа. Ако не от близки хора или поне частично, то от местната власт, т.е. от общината.“
Почти 500 млн. лв. излишък отчете финансовият министър Асен Василев за юли. Но едновременно с това приходите от ДДС са с 2 млрд лв. по-малко в сравнение с миналата година. Дефицит за август от 100 млн. лв. или 0,5% от БВП.
Още: Потоп по Черноморието. Защо е така и защо иде още по-лошо
Ситуацията с бюджета е напрегната, има проблеми в приходната част. на бюджета. Трябва да има преструктуриране на бюджета, а при това управление, вдигането на данъците вероятно ще бъде неизбежно, смята икономистът.
Още – във видеоматериала.