Ние предупредихме здравните власти, че затварянето на нощните клубове и барове няма да доведе до желания ефект. От страна на правителството обаче никой не иска да затваря никакви бизнеси.
Това заяви в предаването "Студио Actualno" председателят на Асоциацията на заведенията в България, Ричард Алибегов. Той коментира кризата около COVID-19 и начина, по който тя се отразява на развлекателния бранш.
"Целият Щаб (Националният оперативен щаб за борба с коронавируса - бел. ред.) ни обясняваше лятото как октомври-ноември ще бъде страшно. Ние като бизнес приехме, че здравните власти за тези шест месеца от първата вълна правят всичко възможно този удар едва ли не да не се усети. Или най-малко здравната система да е подготвена: да има достатъчно линейки, да има достатъчно, болници, легла в тези болници, медиците да са обезпечени... И така ние като бизнес да си вършим работата, да спазваме всички мерки и все пак да внасяме пари в икономиката", коментира Ричард Алибегов.
Оказа се обаче, че цяло лято никой нищо не е свършил или е свършил много малко, защото в момента сме на изходна позиция от март месец, изрази възмущението си Алибегов. Той обясни, че по предложение на бранша е реализирана идеята за вечерния час от 23:30 ч. за заведенията. "Сега искат нощните заведения да бъдат затворени, но лекари и Щаб казват, че в ресторантите и кафетата се спазват изискванията и нямаше проблем. Осем дни по-късно, когато бройките така или иначе нарастват, здравните власти излизат с коренно различна теза, че сега заведенията и ресторантите са техния проблем, когато работим с 20% капацитет", отбеляза Алибегов.
Над 70% от ангажираните в бранша няма да успеят да преживеят следващите два-три месеца, прогнозира председателят на Асоциацията на заведенията. Ричард Алибегов каза, че над 300 000 души в бранша са засегнати от кризата.
Целия разговор с Ричард Алибегов гледайте във видеото.