Причината да има проблеми с вноса на боклуци от последните години в България е, че те не са били разделно събирани. Българският бизнес обаче внася вторични суровини. Това заяви в интервю за Actualno.com експертът по кръгова икономика Николай Михайлов по темата с оползотворяването на отпадъците у нас и по света като част от кръговата икономика.
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
По думите му "за отпадъците вече се говори категорично като ресурс, който трябва да бъде оползотворяван". По отношение на вноса на текстилни непотребни изделия у нас, специалистът е убеден, че опасни примеси сред тях няма.
Николай Михайлов потвърди тезата на много негови колеги, че веднъж внесени нелегално, отпадъците се и депонират по нерегламентиран начин. "Ние нямаме център за третиране на отпадъци, които е ясно, че са опасни. Това са например бои, лекарства, флуоресцентни лампи и други. Нямаме подобни мощности, защото не сме ги изградили. В същото време Европейската комисия казва, че до 2025 г. трябва да имаме разделно събиране за опасните материали и за текстила, който е образува у нас", заяви още Михайлов. Той е убеден, че ако не се изградят подобни мощности у нас, страната ни ще е принудена да изнася тези отпадъци и това ще излиза доста скъпо на данъкоплатеца.
Михайлов е категоричен обаче, че у нас вече има добри примери по отношение на третирането на отпадъците, тъй като мощностите се разширяват.
Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Какво е бъдещето на отпадъците и защо България може да е печеливш играч в оползотворяването им, гледайте във видеото:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Интервю на Румен Скрински