Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Надявам се да не се стигне до учителска стачка: Юлиян Петров в „Отговорите“ (ВИДЕО)

26 януари 2023, 12:30 часа • 7559 прочитания

Учителите са в протестна готовност, ще стачкуват ли и кога? Те искат 20% увеличение на заплатите. В седмичното обзорно предаване на Actualno.comОтговорите със Спасиана Кирилова“ разговаряме с председателя на синдикат „Образование“ към КТ“Подкрепа“ д-р Юлиян Петров, който се надява да не се стигне до учителска стачка, а всичко да се реши на масата за преговори:

„Синдикат „Образование“ направи поредния анализ на състоянието на системата и в случая сякаш свети с една по-ярко червена лампа назрялото напрежение и една бих казал протестна готовност за протести или стачки по отношение на размера на учителската заплата. Да припомня, че през последните няколко години се получи един такъв растеж на учителската заплата и тя достигна до едни нива на 125% над средната брутна работна заплата за страната. И всъщност това беше чудесно, защото българските учители достигнаха до едни, никога няма да бъде достатъчна, но до едни нива, които бяха адекватна оценка на техния труд. И не на последно място младите учители също се загледаха в системата. Някои от тях останаха в системата, повечето от тях не останаха, но все пак този процес започна.

Средната възраст на учителите на базата на този анализ, който направихме, с участниците в него, е 54-55 години. И тя е поне с 10 години над средноевропейската възраст на учителите. Което е индикация, че няма голям интерес, макар че се надяваме да го събуждаме у младите учители. Друг индикатор е, че осезателно намаляха мъжете в системата и те също по средноевропейските норми са много по-малко. Останаха към 9% от всички, работещи в системата, което също не е добре и показва намаляване на рейтинга на учителската професия.

Не сме се спряли на тези 20% и те не са панацея. По-скоро ние искаме да поддържаме това отстояние от 125% над средната брутна работна заплата за страната. На този етап това е нещо постижимо и нещо добро, което се е постигнало и трябва действително да остане по този начин.

Нека да припомня, че в Закона за предучилищното и училищното образование има един текст, който казва, че парите за образование не трябва да стават по-малко съобразно размера на брутния вътрешен продукт(БВП). И тази сметка показва, че ние в момента сме намалели на 3,9% от БВП при достигнати 4,5%. В цифри това означава, че за образование тази година в бюджета, по който ще се работи, има 1 200 000 000 лв. повече пари, което пък ще даде възможност не само за увеличение на учителските заплати в тия проценти, които ние визираме и очакваме, а и за политики, които са много важни за системата на образованието, които са започнали и е много важно да продължат.“

Още във видеоматериала.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес