Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да лекуваме COVID-19 вкъщи: Съветите на доц. Атанас Мангъров (ВИДЕО)

16 февруари 2021, 17:00 часа • 37592 прочитания

Когато някой дойде при мен със симптомна форма на COVID-19, аз му казвам: "Виж какво, караш COVID!" Това означава, че този човек кара остра вирусна инфекция.

Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София

Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка

Това заяви в предаването "Студио Actualno" началникът на COVID отделението в Инфекциозна болница, доц. Атанас Мангъров. Той коментира методите, с които лекува своите пациенти, заразени с коронавирус. "Особеното при тази остра вирусна инфекция е, че острата ѝ фаза протича около две седмици. Това е период, в който се вдига температура, човек е неразположен, има болки в главата, кашлица, болки по мускули и стави", отбеляза доц. Мангъров. "Тоест човек трябва психически да се настрои, че през следващите 15-16 дни ще бъде болен. Това заболяване се обостря, затихва, след това отново се обостря. Най-тежката фаза е някъде между 10-я и 15-я ден", обясни доц. Мангъров.

"Ако се направи снимка или скенер към седмия или осмия ден, може да се види, че има двустранна бронхопневмония. Но това е вирусна пневмония. Тя не се лекува с антибиотик. Тоест - прибираш се вкъщи, настройваш се за това заболяване и започваш да пиеш колкото се може повече течности - чай или просто вода", каза Мангъров. Инфекционистът уточни, че лечението продължава с леки и течни храни под формата на различни видове супи - пилешка, телешка, супа топчета - без значение.

"Трябва да се храниш, въпреки че нямаш апетит, нямаш вкус, това е част от лечението, което не е само даване на хапчета. Третото нещо, вече като медикамент, трябва да пиеш някакъв антиагрегант - най-добре е това да бъде аспирин от 100 милиграма. Това се пие веднъж на ден", посочи инфекционистът. "И ако много ти е зле, много те боли главата, много ти е лошо, имаш болки по мускулите, можеш да пиеш някакво нестероидно противовъзпалително средство като парацетамол или ибупрофен или аналгин", заяви Мангъров. Той отбеляза, че смисъл от влизане в болница има само когато започва да се появява дихателна недостатъчност. "Това се случва в много малка част от случаите. Това нещо може да се обективизира, като се закупи от аптеката пулсоксиметър, който следи сатурацията. Когато тя падне под 90, човек започва да усеща, че не му достига въздух. Даването на кислород се налага тогава, когато сатурацията падне под 85. Но, вижте, това не са абсолютни стойности", заяви още доц. Мангъров.

Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев

Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!

Какви други съвети за лечение даде доц. Атанас Мангъров - гледайте във видеото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес