Грандиозният концерт, който Strauss Orchestra Vienna ще изнесат на 8 декември в зала 1 на НДК, определено не е за пропускане, като причините са хиляди – от доказания професионализъм и вещото ръководство на диригента Питър Гуд, в които родната публика вече се е убедила, през брилянтността на изпълнение на най-обичаните и известни композиции на Йохан Щраус от всеки един член на оркестъра, до неповторимата атмосфера на класическа Виена, в която неминуемо публиката ще се потопи по време на концерта.
За нас обаче една от най-любопитните и важни причини е чаровната звезда на австрийската оперна сцена сцена, смайващо талантливата солистка Елизабет Ярман, която, освен че ще ви хипнотизира с невероятния си глас (Елизабет е един от най-търсените колоратурни сопрани в Европа в момента), ще ви даде нещо по-ценно от всички съкровища на света – ще ви дари с щастие. Какво точно имаме предвид, ще разберете след минути, след като се запознаете с нея в първо лице – късмет, който имахме самите ние дни преди концерта на Strauss Orchestra Vienna в София.
Елизабет, кога осъзна, че именно операта е твоето призвание и може ли да се нарече „твоята голяма любов“?
Осъзнах, че операта ще бъде моята най-голяма страст и призвание по времето, когато бях 10-годишна. Спомням си, че тогава гледах филма „Хубава жена“ за пръв път. Една от сцените се запечата в съзнанието ми – главната актриса Вивиан, изпълнявана от Джулия Робъртс, бе поканена на опера и слушаше изпълнение от „Травиата“. Тогава настъпи онзи момент. Дъхът ми спря и моментално се влюбих в класическата музика. Само няколко секунди от филмовата сцена, в която един от солистите, изпълняваше част от арията, бяха достатъчни. Помолих майка ми да върне сцената поне няколко пъти. Така че, да – операта е моята голяма любов.
Ти си получавала и получаваш толкова много важни роли – Папагена/ Кралицата на нощта във „Вълшебната флейта“ на Моцарт; Гретел в „Хензел и Гретел“ на Хумпердинк; Деспина в „Così fan tutte“ на Моцарт; Пепи във „Виенер Блут“ на Щраус; Щасти в „Кралицата на чардаша“ на Калман и много други. Имаш ли любим образ и защо?
Мисля че любимата ми роля е тази на Гретел в „Хензел и Гретел“. Образът претърпява голяма еволюция в тази постановка. Ролята изисква огромно внимание и сериозност. В началото на действието, публиката вижда едно младо и по детински доверчиво момиче. Но с течение на действието тя преминава през един доста динамичен процес на узряване, за да спаси нейния и живота на брат си. Обичам такъв вид предизвикателства.
Българската публика ще се срещне с теб за пръв път, като солист в прочутия Strauss Orchestra Vienna. Би ли описала ролите, в които ще се превъплътиш?
Виенчани много обичат да гледат известния „The Fledermaus“ на Йохан Щраус в Новогодишната нощ. На концерта в София ще изпълня популярната ария „Mein Herr Marquis“, изпълнена от Адел. Адел е една от любимите ми роли. Тази ария изисква наистина добра техника на пеене и накрая публиката бива възнаградена с доста високи октави, което е мой специалитет.
Страхотно! А подготвила ли си някакви по-специални изненади за българската публика?
О, да и то няколко, но понеже са изненади, няма да ги издам. Затова не пропускайте концерта!
Как и кога се присъедини към Strauss Orchestra Vienna?
Преди 5 години диригентът Питър Гут ме покани да пея заедно с оркестъра, като това бе първата ни колаборация. От тогава насам ние непрекъснато творим заедно и вече сме направили множество съвместни проекти.
Каква е главната причина да се присъединиш към прословутия оркестър на Питър Гуд?
За мен е огромно удоволствие да пея заедно с Strauss Orchestra Vienna, защото всички членове на оркестъра са брилянтни музиканти, а Питър Гуд е ненадминат експерт на традиционната класическа виенска музика.
Имаш ли любима композиция от Щраус?
Една от любимите ми композиции на Щраус е прочутата „Пролетни ветрове“, която също ще изпълня на концерта в София – тя е и едно от най-големите предизвикателства за колоратурното сопрано!
В официалната ти автобиография си описана като „субретка по убеждение“ – би ли обяснила какво по-точно значи това?
В оперетите много често, „субретка“ се нарича героят който кара хората да се разсмиват, комедийният персонаж. Мисля, че това е главната ми роля на сцената – да правя хората щастливи. Това е причината да се описвам като „субретка по убеждение“ – обожавам да виждам щастливи лица!
Какви са личните ти наблюдения за състоянието на класическата опера в момента – в ерата на високите технологии, „фастфууда“ и „фастфууд“ музиката?
Да, именно в забързана епоха живеем и точно заради това имам чувството, че хората обичат да ходят на концерти или оперни представления, защото тогава се усеща един процес на забавяне. Посещавайки концерт, особено класически, е нужно да седнеш, да се отпуснеш, да слушаш музиката и да следиш действието, за да вникнеш в сценария и обратите. Тези моментни са наистина ценни и ни помагат да компенсираме факта, че живеем в свят, доминиран от разбирането, че всичко трябва да бъде свършено на секундата и колкото се може по-бързо. Така че публика за класическата опера определено има и тя е съставена от хора с най-различни характеристики, което изключително ме радва.
Какви са бъдещите ти професионални планове?
Да карам хората да се усмихват и да създавам позитивна емоция в публиката – това са вечните ми планове за бъдещето.
Би ли поздравила всички български фенове на класическата музика, които нямат търпение да те видят и чуят и да ги накараш да се усмихнат?
Нямам търпение да пея пред българската публика! Никога не съм била в София и съм ужасно нетърпелива да усетя прословутите топлина и гостоприемство на българите, за които съм чувала толкова много!
Билети могат да се закупят от оторизираните каси на Ивентим, както и онлайн.
За повече информация посетете Artbg.org Facebook страница: https://web.facebook.com/ARTBG.org/