Националният ни празник винаги се свързва с Руско-турската освободителна война от 1877-78г., но днес, когато настроенията към Русия са крайно противоречиви си задаваме въпросите:
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Защо всъщност се случва тази война? Каква част от мотивите на Русия са от чиста славянска любов и каква част са чисти имперски интереси? Защо светилата на нашето Възраждане пишат с огромен патос против Русия?
Захари Стоянов казва: "Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата освободителка и покровителка!"
Г.С. Раковски: "Мъки чакат всеки българин, влязъл в железните нокти на Русия".
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
В Студио Actualno e историкът доц. д-р Георги Вълчев - зам. ректор в СУ "Климент Охридски", автор на редица статии и монографични изследвания в областта на българската култура и различните влияния върху нея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
"Русия винаги е имала своите стратегически интереси, включително и в днешно време. Илюзия е да се смята, че от чисто алтруистични намерения тя е тръгнала да освобождава България. Тя е преследвала своите политически и икомомически интереси, но факт е, че в случая тази война води до появата на един нов политически субект и България след близо 5 века пак се появява на политическата карта на Европа", заяви доц. Вълчев.
По думите му нападките срещу Русия от големите имена на Българското възраждане идват в различни периоди, не са хронологически свързани, което според него означава, че в различните моменти Русия играе различна роля и това се отразява в отношение към нея. "За пример - първо тя е твърдо против създаването на независима българска църква, след това променя позицията си. От тази гледна точка апелът на нашите възрожденци е бил с достойнство да гледаме на това, което ние сме създали като нация, като народ, а то не е никак малко. И на 3-ти март ние трябва да отдаваме почит по-скоро на това, което е създал нашият политически елит, нашият народ, жертвите, които сме дали, и разбира се, да посрещем този нов политически субект - България, който всички посрещат с огромна надежда. Затова и първите политически десетилетия бележат изключителна динамика"...
Относно това дали щеше някой да обърне внимание на България, ако го нямаше бунта на народа тогава, и в тази връзка, щеше ли някой да обърне внимание сега на Украйна, ако украинците бяха посрещнали руснаците с цветя и рози, Вълчев коментира, че паралелът е възможен:
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
"Всъщност ние ставаме свидетел на феномена раждаща се пред очите ни нация. Украинците бяха подценявани дълго време именно като бивша съветска република, на територията на днешна Украйна е люлката на старата Русия. Така че това действително е феномен, който показва, че понякога шегите на импреските интереси довеждат до процеси, които са неочаквани за самите империи", заяви той.
Кога и защо са написани най-негативните страници срещу Русия?
Вярно ли е, че руската дипломация никога не е имала за идея Санстефанския мирен договор да сработи?
Ще решат ли проблемите ни рушенето на паметници?
Отговорите на тези и други интересни въпроси - вижте във видеото: