Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ани Маринова пред Actualno.com: Помагаме на деца без родителска грижа да открият изкуството

22 декември 2014, 13:51 часа • 68747 прочитания

Вече седем години инициативата "Оцвети ми лято" събира деца, лишени от родителска грижа. В инициативата участват 25 деца и младежи, а тя продължава 17 дни. Тя запознава децата с изкуства като рисувано, театър, цирк, фотография, музика и фолклор. Инициативата се прави на доброволни начала - за нея, за участниците, за целите, Actualno.com разговаря с г-жа Ани Маринова, зам.-председател на сдружение "Медиум", което отговаря за "Оцвети ми лято".


Г-жо Маринова, разкажете ни малко повече за благотворителната инициатива „Оцвети ми лято”?

По същество това е училище за изкуства, което се организира от 2008 година насам. То се провежда под формата на летен лагер с възпитаници на Дом за деца, лишени от родителска грижа (ДДЛРГ) „Христо Райков” в Габрово. Целта му е да запознае децата с различни видове изкуство, да им помогне да разгърнат творческите си възможности и да провокира индивидуалността им.

От две години насам сдружение „Медиум”, на което аз съм заместник-председател, пое организацията на „Оцвети ми лято”. Иначе идеята се реализира от норвежката организация „Тангра”, която е основана от българи и норвежци. Основател на училище „Оцвети ми лято” е Яница Симеонова. Много активни фигури в инициативата са още Петко Чернев и Алексей Николов, които също са част от основателите и са доброволци от 2008 година.

В инициативата участват от седем години предимно едни и същи деца от ДДЛРГ „Христо Райков”. От тази година планираме да привлечем и деца от други домове за лишени от родителска грижа.

Кога се провежда „Оцвети ми лято”?

Училището го провеждаме през лятото, в база на МОН до Соколовския манастир, но от тази година разширяваме дейността и обхвата му. Започваме от януари със съботно-неделни работилници, като допълнително ще уточняваме точните дати, защото много зависи кога доброволците ни са свободни и могат да участват. За начало предвиждаме работилницата да се провежда веднъж месечно.

Отделно се надяваме и да уточним от кои домове освен „Христо Райков” ще вземем деца в „Оцвети ми лято”. Искам да привлечем пет-шест деца, по възможност по-малки – около десетгодишна възраст. Определено има много позитивен резултат от работата, когато започнем с по-малки деца, които израстват с нас. А по-големите им е по-трудно заради уединението край Соколовския манастир – 17-18 дни без интернет, представете си. Базата има и преференциални цени, затова я предпочитам, освен уединението.

Какво представлява един ден в „Оцвети ми лято”?

Започваме сутринта с някакво спортно занимание. През целия ден например има хора, които се занимават с цирково изкуство. Децата постоянно са навън, сред природата и се занимават с нещо. Към 10:00 часа започват различните видове работилници. През тази година имаше работилница за градинарство, боядисвахме съоръжения край Соколовския манастир, облагородявахме. Партньор ни бяха от Природен парк „Българка” и те ни бяха осигурили инструменти и консумативи.

Част от работилниците са чисто занаятчийски и в тях изработваме декорите за финалното представление, с което завършва училище „Оцвети ми лято”. Провеждаме го на някое ключово за Габрово място – миналата година в Кукления театър, тази година в Художествената галерия. Рано е да кажем още къде ще сме догодина, може би в Етъра.

Отделно децата пеят много народни песни, свирят на китара, направихме и фотографска лаборатория. Миналата година едно от децата, което не можеше да чете пиесата, която правим, за две седмици се научи да го прави перфектно, разбра много от думите, които не му бяха понятни. Това беше разкошно, като някакво цвете, което отгледахме.

Освен изкуства, мислите в „Оцвети ми лято” да се занимавате и с други теми?

Има няколко инициативи, които са практично ориентирани. Те обаче не бягат тотално от идеята за изкуство, но представляват и практичен занаят. Тази година решихме да направим работилница за ситопечат. Нещата, които излизат като продукти, са скъпи, защото са ръчна изработка и биха могли да носят на автора им прилични средства, а и се търси. Такава работилница вече правихме в Плевен, в „Дон Кафе”. Мислим да вложим малко средства за лятото и за училището.

Планираме и да направим нова работилница за изработка на музикални инструменти.

Колко средства за Ви нужни за реализация на инициативата?

В рамките на 11-12 хил. лева се справяме, толкова имахме през лятото на 2013 година, сега сме събрали 11 998 лева. Те ни стигат да платим 14 дневен лагер – нощувки, храна за децата, за доброволците, транспорт, да направим грамоти и подаръци за децата, които са работели най-много.

Преди парите идваха основно от норвежката организация „Тангра”, но тя постепенно се изтегля. Миналата година 50% от средствата бяха от „Тангра”, намерени и осигурени, тази година само 10% дойдоха от тях. Сега в 12-те хил. лева влизат и съботно-неделните работилници.

Как популяризирате инициативата?

Освен с помощта на The Mags и медийна група Webground, включваща сайтовете Actualno.com, Expert.bg, iWoman.bg, Sportline.bg, на която благодарим горещо, основен партньор от две години ни е БНР. Миналата година направихме работилница по радиожурналистика. С нея се занимават двама журналисти – Валери Леков, от Кюстендил, който прави страхотен театър, както и Цветан Цветанов от програма „Христо Ботев”. С тях направихме директно радиопредаване от галерия „Христо Цокев” в Габрово. Децата са водещи и се прави на живо.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес