Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зловещите погребални обичаи в древна Палестина

10 май 2022, 11:35 часа • 12721 прочитания

 

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Град Йерихон, който се счита за един от най-старите непрекъснато населени градове на планетата, се намира в Палестина, на западния бряг на река Йордан, на 55 км от Йерусалим. Преди около 9 хиляди години местните жители погребвали мъртвите си под пода на къщите си и създавали необичайни погребални маски от черепите на мъртвите, пише Ancient Origins.

На територията на Йерихон археолозите са успели да разкопаят руините на повече от 20 селища, принадлежащи към различни времеви периоди. Първото селище е на около 12 хиляди години. Смята се, че тук са живели представители на натуфийската култура.

Около 9600 г. пр.н.е. тук е възникнала нова култура, чиито представители изграждали селища от глина и тухли, отглеждали зърнени култури и погребват мъртвите си под подовете на къщите. Освен това тези древни хора имали още един необичаен погребален ритуал.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Местните жители отделяли главата от тялото на мъртвия, отстранявали плътта и покривали черепите с гипс, за да създадат много реалистични лица или погребални маски. Вместо очи поставяли черупки. Тези маски били различни за различните починали, което може да означава, че е имало опит да се пресъздаде лицето на човек, както е било приживе.

Особено впечатляваща е техниката за изработка на моделите на лицата. Древните жители на Йерихон са използвали не само гипс, за да придадат желаните черти на лицето, но и железен оксид, за да създадат точния нюанс. Учените смятат, че тези черепи, покрити с гипс, са били съхранявани в къщите и излагани на показ заедно с други черепи.

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

По време на разкопки в Йерихон археолозите са открили повече от 60 гипсови черепа, повечето от които датират между 7000 г. пр.н.е. и 6000 г. пр.н.е. Но има и черепи, които датират от 8000 пр.н.е.

Но най-известният гипсов череп е на 9500 години и той се съхранява в Британския музей.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

British Museum

Преди няколко години специалисти по лицева реконструкция от Природонаучния музей в Лондон пресъздадоха лицето на човека, на когото е принадлежал черепът в Британския музей.

British Museum

По думите на археолозите повечето от гипсовите черепи принадлежали на мъже, но някои принадлежали на жени и дори деца.

Учените обясняват създаването на гипсовите черепи като част от погребалните ритуали с това, че древните хора са искали да запазят паметта на своите предци и са ги излагали на показ, за да им се поклонят. Някои учени смятат, че подобни погребални практики отразяват вярата на древните жители на Йерихон, че мъртвите продължават да живеят след смъртта, ако се съхрани тяхното лице, в прекия смисъл на думата. Друга теория гласи, че тези черепи са били използвани като заместители на починалите, за да им попречат да се върнат от света на мъртвите.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Археолози откриха най-големите пещерни рисунки в Северна Америка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес