Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Злодеят" от най-големия скандал на Facebook: Научна фантастика

20 юни 2018, 13:58 часа • 2695 прочитания

Научна фантастика – така създателят на прочутото в цял свят приложение "This is Your Digital Life" проф. Александър Коган определи твърдението, че чрез събраната от неговата "творба" информация за 87 млн. потребители на Facebook може да се въздейства психологически върху гласоподаватели.

Късно снощи Коган свидетелства пред сенатската комисия по търговията, науката и транспорта. И беше категоричен: "Хората може да се чувстват ядосани и наранени, ако си мислят, че са участвали не по свое желание в някакъв проект за психологически контрол. Това е научна фантастика. Събраната информация е изцяло не може да се използва ефективно".

Според Коган, ако благодарение на труда му Cambridge Analytica са искали да действат чрез персонализирани реклами през Facebook, преследвайки политически цели, това е било "пълна глупост". Причината – по-добре било да се използват другите рекламни инструменти на Facebook.

Иначе фактът, че посредством инструментите за харесване на социалната мрежа е възможно да се състави психологически поведенчески проект беше доказан в специализирано изследване, публикувано от Американската академия на науките още преди 5 години. Въпрос на дебат е обаче дали способността да се влияе с голяма точност на нечие поведение през специални рекламни послания е нещо сигурно.

"Мисля, че е очевидно, че Facebook иска да те държи възможно най-много във Facebook. Бизнес моделът им е противоположен не само на опазването на личната неприкосновеност, но и на щастието ни", смята Коган, цитиран от The Guardian.

Според сенатор Ричард Блументал няма съмнение, че Facebook е нарушил споразумението с Федералната комисия по търговия и че единственият въпрос е какво следва да бъде направено.

Съгласно споразумението, действало още през 2011 година, за такова приложение Facebook трябва да получава изрично разрешение от потребителите, за да позволи то да бъде сваляно посредством платформата на социалната мрежа или свързани с нея платформи. Глобата за неспазване на нормата е 40 000 долара за всяко едно нарушение т.е. за всеки потребител, свалил "This is Your Digital Life", без да е дал изрично разрешение на Facebook да му го предлага. За всички потребители, свалили приложението, общата сума е 10,8 млрд. долара! Тук говорим само за 270-те хиляди души, свалили "This is Your Digital Life". Ако става въпрос за 87-те млн. души, чиито данни са ползвани, тогава глобата трябва да е 3 480 000 000 000 (3,48 трилиона долара).

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес