Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо самолетите почти винаги са боядисани в бяло?

15 април 2024, 18:28 часа • 5338 прочитания

Ако разгледате по-обстойно летището, докато чакате следващия си полет, вероятно ще забележите нещо общо между много от самолетите – повечето са боядисани в бяло.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Въпреки че всяка авиокомпания има уникална ливрея (така се нарича екстериора на самолета, включваща различна комбинация от цветове и графики), повечето фюзелажи са боядисани в бяло. И за това има основателна причина.

„Повечето самолети са боядисани в бяло, защото цветът отразява слънчевата светлина, намалявайки нагряването и минимизирайки щетите от топлината“, казва бившият пилот Дан Бъб, сега професор в Университета на Невада, Лас Вегас, пред Travel + Leisure.

ОЩЕ: Китай е напът да прекрати монопола на Airbus и Boeing в доставките на пътнически самолети

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Помислете колко гореща става паркирана кола, когато стои на слънце – същата концепция важи и за самолетите. И както може да ви каже всеки, живеещ в топъл климат, по-тъмните коли се нагряват много повече от по-светлите.

Като се има предвид размерът на самолетите, за охлаждането им е необходима много повече енергия, отколкото за кола. А никой не иска да прекара часове във фурна. Освен това самолетите са подложени на по-интензивна слънчева радиация и бялата боя може да помогне за отразяването ѝ.

Снимка: iStock

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

Интересното е, че самолетите не винаги са били боядисани в бяло. В по-ранната част от историята на авиацията много от тях изобщо не са били боядисани, излагайки полираните си алуминиеви тела. Тенденциите започват да се променят през 70-те години на ХХ век.

„Откакто Air France представи първата „бяла ливрея“ през 1976 г., изцяло белият външен вид на фюзелажа става все по-стандартен за световните авиокомпании“, казва авиационният историк Шей Оукли пред T+L. „Това само се ускорява през 21 век, със значително увеличеното използване на композити в конструкцията на самолетите“, допълва експертът, като подчертава, че този матеиал няма елегантен метален вид. American Airlines е едно от малкото изключения, запазвайки излъсканата си, гола метална ливрея, въпреки че и тя вече има изцяло бели самолети.

ОЩЕ: Липсата на самолети затруднява авиокомпаниите на фона на предстоящите рекордни летни пътувания

Изводът от всичко казано дотук е, че не е самолетите да са бели, като някои авиокомпании избират различни цветови схеми – например синьо за Southwest и жълтото за Spirit. Други авиокомпании боядисват отделни машини, като специалния изцяло черен самолет на Air New Zealand.

Но има едно забележително изключение. „При Concorde ефектите от слънцето, и топлината, генерирана от високата скорост, карат дизайнерите да създадат силно отразяваща бяла схема“, казва Оукли.

Само един самолет от този тип някога е бил боядисан в различен цвят. Като част от маркетингова сделка с Pepsi, Concorde на Air France е боядисан в синьо през 1996 г. „Машината изглеждаше добре в синьо, но полетите трябваше да бъдат ограничени до не повече от 20 минути“, казва Оукли. „Самолетът остана в този цвят само две седмици.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес