Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможен бюст на Клеопатра е открит в древноегипетски храм

12 декември 2024, 07:50 часа • 2952 прочитания

Малка статуя, открита под стена на храм на мястото на древен египетски град, може да изобразява Клеопатра VII – египетската царица, която е имала роман с Юлий Цезар и Марк Антоний, според археолога, който ръководи разкопките на мястото, известно като Тапозирис Магна. Други археолози обаче смятат, че бюстът вероятно представлява някой друг.

Изплъзваща се мисия: Търсенето на гробницата на Антоний и Клеопатра

Бялата мраморна статуя, която е достатъчно малка, за да се побере в ръката на човек, показва жена, носеща кралска корона. Катлийн Мартинез, археолог, който ръководи египетско-доминиканския екип на разкопките, смята, че статуята изобразява Клеопатра VII. Царицата (живяла от 69 до 30 г. пр.н.е.) е последният владетел от династията на Птолемеите, чието начало полага Птолемей I Сотер, един от генералите на Александър Велики, когато започва да управлява древен Египет през 305 г. пр.н.е.

Други археолози обаче не вярват, че бюстът изобразява Клеопатра VII, и смятат, че статуята може да е на принцеса или друга царица. Захи Хавас, бивш египетски министър на антиките, който не е участвал в находката, но е правил разкопки на мястото в миналото, каза, че смята, че бюстът датира от времето на Клеопатра.

„Погледнах внимателно бюста. Това изобщо не е Клеопатра; това е римлянин", казва Хавас пред Live Science в имейл. По време на династията на Птолемеите фараоните са изобразявани в египетски, а не в римски стилове. Римският период в Египет започва през 30 г. пр.н.е. след смъртта на Клеопатра. Гробът ѝ така и не е открит.

Тапозирис Магна е град, основан около 280 г. пр.н.е. близо до Средиземно море; с редица храмове, посветени на Озирис и Изида наред с други божества. Фрагмент от друг бюст, изобразяващ владетел, носещ немес – украшение за глава, което се простира над главата и се спуска до раменете – е намерен близо до женския бюст в храма в Тапозирис Магна. Не е ясно обаче кого изобразява той.

В Древен Египет имало повече от една Клеопатра

Археолозите също така са открили 337 монети, много от които изобразяват Клеопатра VII, близо до бюстовете. Намерени са и различни други артефакти, като маслени лампи; бронзов пръстен, посветен на Хатор, богиня на небето, свързана с плодородието и любовта; и амулет, гравиран с фразата „Справедливостта на Ра възкръсна“. (Ра е бил богът на слънцето.)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес