Скоростта на увеличаване на въглеродния диоксид в атмосферата в момента е 10 пъти по-бърза, отколкото когато и да било през последните 50 000 години, предаде ДПА, като цитира проучване на учени от САЩ и Шотландия.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Екип от изследователи от щатския университет в Орегон и университета в Сейнт Андрюс направи подробен химически анализ на древен антарктически лед. Констатациите са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Те осигуряват важно разбиране за периодите на резки климатични промени в миналото на Земята и дават идея за потенциалните въздействия на климатичните промени. Скоростта на увеличаване на въглеродния диоксид се определя като "безпрецедентна" и се дължи на човешките емисии, отбелязва ДПА.
Още: Заработи най-големият в света завод за улавяне на въглероден диоксид
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Когато навлезе в атмосферата, той допринася за затоплянето на климата заради парниковия ефект. В миналото нивата на въглеродния двуокис се колебаят заради цикли на ледниковия период и други природни причини, но според учените днес се повишават в резултат на човешката дейност.
"Изследването на миналото ни показва как днешният ден е различен. Скоростта на изменението на въглеродния двуокис днес наистина е безпрецедентна", казва д-р Катлийн Уенд от щатския университет на Орегон и водещ автор на изследването, цитиран от БТА.
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
"Нашето проучване установи най-бързите темпове на естествено повишаване на въглеродния двуокис в миналото, наблюдавани някога, а скоростта, отчетена днес и до голяма степен предизвикана от човешките емисии, е 10 пъти по-висока", отбелязва тя.
Ледът, който се е натрупвал в Антарктика в продължение на стотици хиляди години, съдържа древни атмосферни газове, уловени във въздушни мехурчета. Учените използват проби от леда, събрани чрез сондажи на дълбочина до 3200 метра, за да се направи химически анализ и да създадат записи на климата в миналото.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Още: Може ли завод в океана за улавяне на въглерод да помогне за спасяването на света?
Предишни проучвания показаха, че по време на последния ледников период, който е приключва преди около 10 000 години, е имало няколко отрязъци от време, в които нивата на въглеродния диоксид изглежда са се повишили много над средното.
Измерванията обаче не са достатъчно подробни, за да разкрият пълното естество на бързите промени, което ограничава възможностите на учените да разберат какво се случва.
"Вероятно не сте очаквали това да се случи в края на последния ледников период. Интересът ни обаче се засили и искахме да се върнем към тези периоди и да проведем по-детайлни измервания, за да разберем какво се случва", казва тя.
В проби, взети от ледената покривка на Западна Антарктика, Уенд и колегите й изследват какво се е случвало през тези периоди. Те забелязват модел, който показва, че повишаването на въглеродния диоксид се е случвали заедно със студените интервали в Северния Атлантик, свързвани с резки климатични промени по целия свят.
Още: Доклад: Развитите икономики с рекорден спад на вредните емисии (ГРАФИКА)
Данните показват, че по време на най-голямото естествено покачване въглеродният диоксид се е увеличил с около 14 частици на милион за 55 години, в сравнение със сегашните темпове, при които подобен ръст отнема само пет-шест години, отчитат учените.
Данните сочат, че по време на минали периоди на естествено покачване на въглеродния диоксид западните ветрове, които играят важна роля в циркулацията в дълбокия океан, също са се засилвали, което е довело до бързо освобождаване на въглероден двуокис.
Други изследвания показват, че тези западни ветрове ще се засилят през следващото столетие поради изменението на климата.
Откритията дават основание на учените да смятат, че ако това се случи, ще се намали способността на Южния океан да абсорбира генерирания от човека въглероден диоксид, отбелязват изследователите.