В яйкутското село Оймякон, известно като Северния полюс на студа на планетата, горят "зомби пожари".
Още: Туристи всяка година почиват на изгубен континент, без да знаят
Още: Къде обитават "тъмните наблюдатели" и защо обичат мъглата (ВИДЕО)
Зомби пожарите, като зомбитата във филмите на ужасите, продължават да тлеят под земята и могат да се активират отново, унищожавайки огромни горски площи.
Оймякон е най-студеното място на Земята с постоянно население 500 души, а температурата там може да падне до удивителните -70°C (и дори по-ниско). Въпреки това редица горски пожари, известни още като торфени пожари, продължават да тлеят дълбоко под слоя сняг и лед. Всъщност тези пожари могат да горят месеци или дори години.
Видео, публикувано от The Siberian Times, показва един такъв пожар, който дими от малки дупки в снега.
Още: Нашият свят естествено възниква от паралелни квантови вселени
Още: Неочаквана масова миграция към Скандинавия през Тъмните векове откриха генетици
Зомби пожарите са едни от най-сериозните и сложни пожари. Обикновено се срещат в райони, богати на торф. Миналата есен слжбата Copernicus Atmosphere Monitors е установила, че "зомбита пожари" са довели до рекордни емисии на въглероден диоксид в Арктика за 2020 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: С помощта на светлината: Учени създадоха молекули с "невъзможна" структура
За щастие скорошни изследвания сочат, че съществува възможност тези пожари да бъдат гасени. За това учените са създали специално повърхностно активно съединение, което е в състояние да прониква равномерно в почвата, без да образува канали, като се огъва около огнищата. Изследователите са установили, че откритието им може да намали необходимото количество вода и времето за гасене на пожар средно с 40%.
Оймякон е село в Република Якутия, Русия. Името на селото означава "незамръзваща вода" и идва от това, че край него има термален извор. Това е едно от най-студените населени места на Земята.
Оймякон се намира близо до Полярния кръг и продължителността на деня варира от 3 часа през декември до 21 часа през краткото сибирско лято, когато нощите са "бели" и е светло почти през цялото денонощие.
Още: Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон
Още: Продължителността на дните се променя и причината вероятно е дълбоко в Земята
Оймякон е претендент заедно с Верхоянск за най-студеното населено място на Земята и затова често се нарича „Северен полюс на студа“. Най-ниската измерена температура тук е била -79 °C в метеорологичната станция Томтор през 1933 г.