Специалисти от японския университет Кейо извършиха първата в света операция за лечение на нараняване на гръбначния стълб с помощта на индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPS клетки), съобщава каналът France 24. Изследователите се надяват, че в бъдеще това ще помогне в борбата с парализата, причинена от травми на гръбначния мозък.
Още: Гигантски структури с неизвестен произход са открити в земната мантия
Още: Светът след 250 милиона години: Как може да изглежда
Сериозните наранявания на гръбначния мозък причиняват нелечима парализа. Изследователите искали да разберат дали iPS клетки могат да се използват за лечение на гръбначни наранявания. iPS клетките се създават чрез препрограмиране на вече зрели, специализирани клетки - те се връщат в първоначалното им състояние и от тях може да се получат клетки от различен вид.
По време на експеримента учените трансплантирали повече от два милиона от тези клетки в гръбначния мозък на доброволец, чиято цел е да възстанови загубените му функции. Това е първата по рода си операция, но засега не е насочена към лечение, а към проверка на безопасността на метода. Трансплантацията е извършена през декември и засега пациентът се чувства добре и преминава рехабилитация в Медицинския център Мураяма в Токио. През следващите три месеца специалистите ще събират данни за състоянието му, след което ще ги предоставят за оценка от независими експерти.
Трансплантираха успешно сърце от прасе на човек
Още: Революции, променили хода на историята по Viasat History разказва за най-важните бунтове в света
Още: Изненадващо: Мравките помнят враговете си и таят злоба
В случай че процедурата бъде призната за безопасна, операцията на втория от четирите пациенти може да се извърши след април.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тях не ги е страх от горските пожари: Птици и насекоми, които имат полза от бедствието (СНИМКИ)
През 2006 г. 44-годишният Шиня Яманака, професор от университета в Киото, създава заедно със своя екип индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPS клетки) от фибробласти на възрастни мишки. По-късно Яманака и екипът му създават iPS клетки от фибробласти на възрастен човек. През 2012 г. Яманака получава Нобелова награда за откритието си, което предизвиква бум от изследвания в регенеративната медицина. Учените вече са се научили да отглеждат от тях клетки на сърдечния мускул, червата, панкреаса, ретината, кръвта, кожата, нервните клетки, яйцеклетките, сперматозоидите и бъбречните нефрони.
Първата в света операция с помощта на изкуствени многофункционални iPS клетки е извършена в Япония през 2014 г. Взети са кожни клетки от 70-годишен пациент с тежко заболяване на ретината – възрастова макулна дегенерация, от която били отгледани iPS клетки. От тях след това били отгледани клетки от пигментния епител на ретината, които били трансплантирани.
Още: Там са ходили библейски царе: археолози откриха изгубена резиденция на цар Давид