Учени от Оксфорд преценяват дали технологията, която стои зад ваксината им за COVID-19, може да се използва за защита на хората от смъртоносния вирус нипа, предадоха ДПА и Ройтерс. Ако клиничните изпитания са успешни, това ще бъде първата ваксина срещу това заболяване.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
През изминалата седмица в Оксфордския университет започна тестова ваксинация на хора за първото изпитание на новия препарат. Създателката на ваксината проф. Сара Гилбърт заяви, че работата по препарата за нипа е започнала през 2017 г. и е била спряна по време на кризата с новия коронавирус.
Още: Един от най-смъртоносните: какво се знае за вируса Нипа
Огнищата на нипа са установени предимно в Южна Азия и заразата може да бъде с фатален край в до 75 на сто от случаите. Вирусът може да се предаде на хората от животни като прилепи или прасета, или от заразени храни, но също така може да се предаде директно от човек на човек. При хората той може да причини остра респираторна инфекция и фатален енцефалит.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Още: Нов вирус заплашва човечеството?
Вирусът е идентифициран за първи път преди 25 години, но засега няма лечение или ваксини, които да помогнат при възникване на огнища, отбелязва ДПА. Новата ваксина - ChAdOx1 NipahB, може да бъде първата, ако постигне очакваните резултати по отношение на безопасността и ефикасността, предаде БТА.
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Още: Вирус, определян като "новата ебола", плъзна в Индия
Около 51 души на възраст от 18 до 55 години ще участват в изпитването, което се ръководи от експертите от Оксфорд и се финансира от Коалицията за иновации в областта на готовността за епидемии. Проектът ще се изпълнява 18 месеца, като се очаква да последват допълнителни изпитания в страна, засегната от нипа.