Учени обявиха, че са открили най-здравия и твърд наноматериал и той е подобен на диамант, пише Scientific American.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Благодарение на свойствата си той може да намери важни индустриални приложения в транспорта, въздухоплавателното и космическото производство, а може да и да направи по-реално строителството на асансьори към Космоса.
Екип, ръководен от химика Джо Бадин от Пенсилванския университет, е открил, че изолирани молекули на бензена в течно състояние, които се състоят от редици от въглеродни атоми, се подреждат в изненадващо стройни и подредени вериги. Процесът се предизвиква с прилагане на бавни променящи се цикли на налягане. Получената в резултат нишка с широчина три атома, която е хиляди пъти по-тънка от един косъм, има форма на зигзагообразно подредени пръстени от въглеродни атоми във формата на триъгълни пирамиди. Този строеж прилича на строежа на диаманта. Структурата, за която досега не се е предполагало, че е възможна, може да е най-здравият и издържлив наноматериал, създаван някога.
Бадин казва, че откритието е било плод на случайност. „Честно казано, това беше просто случайност“. Един от членовете на екипа е искал да изследва материали, направени от органичното химическо съединение бензен. Той подготвил в лабораторията си бензен в количество, достатъчно голямо за извършване на изследвания. При един от опитите ученият поставил молекули бензен в камера с високо налягане. Очаквало се при продължително налягане молекулите да се превърнат в прах. „Смяташе се, че ще реагират по неорганизиран начин и ще създадат бъркотия“, отбелязва Бадин. Но вместо бъркотия, молекулите създали стройна структура. Изследователите били толкова изненадани, че пуснали в действие батарея от техники, за да потвърдят резултата, включително рентгенови лъчи и неутронна дифракция.