Учени са изследвали мумията на Аменхотеп I с помощта на компютърен томограф и са потвърдили нейната автентичност. Изследователите са реконструирали външния вид на този фараон. Резултатите от работата са публикувани в научното издание Frontiers in Medicine.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
"Ние виртуално "разопаковахме" савана на мумията и изучихме външния вид на фараона. Анализът показа, че Аменхотеп I е умрял на около 35 години. Височината му е била 169 сантиметра, имал е добри зъби, а тялото му е било украсено с 30 амулета и уникален златен колан" , казва Сахар Салим от Университета в Кайро, един от авторите на изследването.
Аменхотеп I управлява Древен Египет в края на XVI век пр.н.е. Мумията му е открита от археолози през 1881 г. в гробница в Дейр ел-Бахари в Южен Египет. Саркофагът, саванът и други компоненти от погребалния обред са оцелели до наши дни в почти оригинален вид, което е защитило мумията от отваряне и унищожаване. Откриването на Аменхотеп I обаче предизвикало много спорове сред археолозите.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Снимка: S. Saleem and Z. Hawass
Според някои по-късни хроники гробниците на Аменхотеп I и много други фараони от Новото царство са били ограбени, а част от мумиите са били повредени. Поради това жреците евакуирали останалите гробници и повторно обработили мумиите. Затова много учени смятали, че останките на Аменхотеп I са изгубени, а в находката от Дейр ел-Бахари е тялото на по-късен фараон.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
За да разберат дали това е така, учените са изследвали мумията на Аменхотеп I с помощта компютърен томограф. "Снимките показват, че външно мумифицираният мъж много прилича на [бащата на Аменхотеп I] фараона Ахмос I. Той е имал тясна брадичка, тънък нос, къдрава коса и леко стърчащи зъби на горната челюст. Не открихме никакви доказателства, че той е умрял насилствена смърт", отбелязва Салим.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Снимка: S. Saleem and Z. Hawass
По тялото на фараона учените са открили множество наранявания, които са били нанесени след мумификацията. Учените смятат, че древните грабители на гробници са осквернили мумията на Аменхотеп I. Вероятно поради това жреците от XXI династия са положили много усилия, за да възстановят първоначалния вид на погребалната плащаница на фараона.
По-специално жреците са съединили главата на фараона с шията чрез превръзка с лепило, върнали са ръцете му в първоначалното им положение, а също така са покрили увредените части на тялото с амулети и превръзки. Това предполага, че владетелите и религиозните водачи от по-късните епохи са се отнасяли с уважение към фигурата на Аменхотеп I, в което някои историци преди това се съмнявали, позовавайки се на малкия брой писмени сведения за неговото управление, заключава ТАСС.