За това как в пренаталния (вътреутробен) период мозъкът на повечето животни придобива полови характеристики, до скоро нямаше много информация. Учените предполагаха, че има един ограничен период от време, когато мозъкът придобива мъжки или женски черти. Ако този „прозорец“ се затвори, то това е завинаги. Ново изследване на учените от University of Maryland School of Medicine показва, че това не е така.
Изучавайки развитието на мозъка у новородени мишки, проф. Маргарет Маккарти установила, че естрадиола, производна на тестостерона, включва механизъм за премахването на „приспиването“ на определени гени. „Събудените“ гени включват процес на маскюлизация (мъжествено оформяне) на мозъка с помощта на ферментите на ДНК-метилтрансферази.
По-нататък проф. Маккарти и проф. Бриджит Нъджент започнали експерименти с мишки от женски пол на възраст над седем дни.
Те въвели на животните инхибитори (вещество, което блокира някой физиологичен процес) на ДНК-метилтрансферази в преоптичната зона на мозъка, участваща в управлението на мъжкото сексуално поведение.
Независимо от това, че прозорецът на половата диференциация в главния мозък, би трябвало да е затворено, преоптичната област променила структурата си на мъжка. Това се отразило върху поведението на опитните животни: при самките се появило типично за мъжките сексуално поведение.
Проф. Маккарти, която през кариерата си е провела множество изследвания за половите различия, сега изучава връзката между имунната система и половите характеристики на главния мозък.