Учени предполагат, че комарите "поглъщат" пластмаса

19 септември 2018, 08:15 часа • 5991 | прочитания

Английски учени са провели наблюдение на ларвите на комари и са установили, че те поглъщат микропластмаса, която по този начин навлиза в хранителната верига, предава АФП.

Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози

Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство

Микропастмасите са микроскопични пластмасови частици, които се отделят от синтетични дрехи, автомобилни гуми, контактни лещи и др. и замърсяват почти всички световни океани, припомня БГНЕС.

Те са трудни за откриване и още по-трудни за събиране и могат сериозно да навредят на морските обитатели. Според редица изследователи те представляват значителен риск и за човешкото здраве.

Учени от университета в Рединг са открили първото доказателство, че микропластмасата може да навлезе в екосистемата чрез комарите и други летящи инсекти.

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Изследователският екип е успял да наблюдава ларви, които поглъщат микроскопичните изкуствени частици, след което е проследил целия им жизнен цикъл.

Много от пластмасовите частици са преминали при възрастните комари, което означава, че животните, хранещи се с тях, също биха погълнали микропластмаси.

"Изследвахме единствено комарите, но има много други насекоми, които обитават водоемите и имат сходен жизнен цикъл — ларви, които ядат разни неща, плуващи във водата и след това се превръщат в летящи инсекти", твърди Аманда Калахан, биолог от университета в Рединг.

Учените са изследвали комарите и техните ларви единствено в контролирана лабораторна среда. Те обаче смятат, че "най-вероятно" процесът не се различава от този в естествената им среда.

Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето

Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага

Няколко държави, включително Великобритания, вече забраниха продуктите, съдържащи микропластмаси, но според учените тепърва ще се разкрива реалният мащаб на проблема.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес