Математици от университета в Манчестър са изчислили колко фиша трябва да купите, за да спечелите със сигурност от Националната лотария на Великобритания.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Като взели за пример националната лотария на Великобритания – Lotto, която тегли шест числа от 1 до 59, Дейвид Стюарт и Дейвид Кушинг установили, че 27 е най-малкият възможен брой фишове, необходими за гарантирана печалба.
Предлагат повече пунктове за тото
Авторите на изследването са описали решението чрез прилагане на математическа система, наречена крайна геометрия, която е съсредоточена около триъгълна структура – крайната проективна равнина на Фано. Всяка точка от структурата е начертана в двойки числа и е свързана с линии, така че всяка линия генерира набор от шест числа, което съответства на един фиш.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Били необходими три равнини на Фано и два триъгълника, за да покрият всичките 59 числа и да генерират 27 комплекта фишове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Изборът на билети по този начин гарантира, че независимо кой от 45 057 474 възможни комбинации ще се случи, поне един от фишовете ще има поне две общи числа, казват учените. При всяко теглене на шест числа две трябва да се появят на една от петте геометрични структури, което гарантира, че ще се появят на поне един фиш.
Предлагат по-лесен достъп до мекия хазарт
Въпреки този успех изследователите подчертават, че тяхната теория е интересна само от изчислителна гледна точка, тъй като шансовете за печалба са изключително малки. Според изчисленията 27 фиша ще струват 54 паунда. В почти 99% от случаите тези пари няма да се върнат, казва математикът Питър Роулет.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език