Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени намериха начин за връщане във времето

14 март 2019, 11:24 часа • 15251 прочитания

Учени от Русия САЩ Швейцария работих върху вероятността на самопроизволното връщане на електронна в своето минало, а така също върнаха времето на квантовия компютър. Резултатите от изследването са публикувани в Phys.org.

Физиците изучили поведението на единичен електрон в празно междузвездно пространство. Те допуснали, че в момента на наблюдението частицата е локализирана, тоест нейното положение е известно с висока точност. Промяната на квантовото състояние на частицата се описва с уравнението на Шрьодингер и в съответствие с него положението на електрона ще става все по неопределено. Този процес се подчинява на втория закон на термодинамиката, според който в изолираната система се случва увеличаване на ентропията, пише Лента.ру.

Но уравнението на Шрьодингер допуска, че промяната в състоянието на електрона е обратима, тоест той може отново да се локализира в неголяма област от пространството. Това не се наблюдава в природата, но теоретично е възможно да се случи заради случайни колебания на космическия микровълнов фон, пронизващ Вселената. Според разчетите, ако всяка секунда се наблюдават 10 милиарди локализирани електрони, то за 13,7 милиарда години обратната промяна на състоянието ще се случи само веднъж. При това частицата ще се върне в своето минало едва за една десетмилиардна част от секундата.

Учените също така така се опитали да върнат времето в експеримент с квантов компютър, състоящ се от два-три кубика. Отначало 2 кубика се намирали в основно състояние, обозначено като 0, което съответства на локализирания електрон. След това се случвала еволюция на състоянията, а специална програма променяла състоянието на компютъра, така че той да може да се върне назад във времето, както това се случва с електрона при флуктуация на микровълновия фон. С други думи значението на кубиците се връщали в миналото.

Оказва се, че компютър с два кубика се връща в изходно състояние 85% от случаите. Ако кубитите са три са възниквали повече грешки и програмата за връщане сработвала само в 50% от случаите. Но учените смятат, че при усъвършенстване на квантовия компютър честотата на грешките ще се понижи.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес