Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени използват слънчевата енергия за пречистването на водата

19 януари 2021, 11:17 часа • 1737 прочитания

Нов модел на структурата на съединенията с фотокаталитични свойства са разработили учени от университета "Лобачевски" в Русия. Според авторите, изследването предоставя нови възможности за използването на енергията на слънчевата светлина за прочистването на водите от органични замърсявания. Статия по темата е публикувана в Journal of Solid State Chemistry.

Попадането на органични замърсители в отпадъчните води - цикличен ароматен въглеводороди, пестициди, фенол, полихлорирани бифенили, е страничен ефект от човешката дейност. Тези химикали и съединения влияят отрицателно върху екосистемата, а в резултат на това и върху човешкото здраве, предаде БГНЕС.

Днес учените по света работят върху повишаването на ефективността на пречиствателните системи за вода, включително с помощта на за фотокаталитичното разлагане на органичните отрови и химикали.

Фотокатализата е ускорена химическа реакция с помощта на взаимодействието на катализатор със светлината. Някои фотокатализатори при поглъщането на светлина окисляват органичните вещества, което се използва за прочистване на отпадните води.

Според учените, за промишлени нужди се ползва титанов диоксид TiO2, който е евтин, но реагира на видима светлина в относително тесен диапазон, което значително намалява неговата ефективност. За целта в университета „Лобачевски“ са синтезирали няколко вещества, за да установят на експериментално ниво техните фотокаталитични свойства.

В резултат на това учените синтезират нови съединения, съдържащи телур. Създадените на тази основа фотокатализатори са химически стабилни във водни разтвори и органични разтворители, което ще им позволи да се използват дълго време.

Получените съединения позволяват с тях да се работи във видимия диапазон на светлината, т.е. директно да се използва енергията на слънчевата светлина, за да инициира началото на реакциите на фотокаталитично окисление. Когато се използват такива материали в страни с висока слънчева активност през деня, няма да са необходими допълнителни енергийни разходи за активиране на процеса, какъвто е случаят с титановия диоксид. 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес