Няма женски и мъжки мозък. Всичко е въпрос на възпитание Джина Риппон, професор в областта на когнитивната невровизуализация в Астонския университет в Бирмингам не понася, когато ѝ кажат, че мъжете са от Марс, а жените - от Венера. "И мъжете, и жените са от планетата Земя", смята 70-годишният учен, която разтърси научния свят с книгата си "Пол и нашият мозък", публикувана през август 2019 годниа от издателство Pantheon Books" , - пише Le Figaro.
Вече няма смисъл да се задава въпросът - мъжки или женски е мозъкът ни. Ако погледнете на всички данни, събрани от изучаването на хиляди мозъци, ще получите извод, че голяма част от данните за представителите на двата пола в значителна степен се пресичат и съвпадат, твърди Риппон.
"Но предубеждетията се запазват и днес. В книгата си наричам това "търсене на разликата". Ето откъде започва всчико. Разликата винаги се е приемала като длъжно. Никой никога не се е замислял наистина ли мъжете и жените имат различни мозъци. Това се считало за нещо, което се подразбира. Тъй като жените и мъжете са заемали различни места в обществото учените, които са се интересували от мозъка веднага са се опитали да покажат откъде идва тази разлика. Да се постави под съмнение съществуващото положение на нещата е изглеждало немислимо. Жените са се смятали за нисши същества и е ставало въпрос за това да се намери начин да се покаже, че техният мозък отстъпва на мъжкия. Някои жени сами твърдят, че имат по-емпатично мислете или че са по-способни в създаването на социални връзки. Те се опитват да убедят висчки тези "скучни" и "не женски" предприятия в това, че са им нужни по-съпреживяващи сътрудници", обяснява още Риппон.
"Но ако вие сте жена, това не означава автоматично, че сте по-емпатична или чувстителна. Когато разглеждаме патологиите в обществото, като депресивните състояния или разстройствата на хранителното поведение, а така също и нивото на самоубийства сред младежите, установяваме, че създадените стереотипи не работят добре за всички хора. Когато престанете да си задавате въпроса съществува ли мъжки и женски мозък, ще можете да започнете да изучавате влиянието, което обществото оказва на развиващия се мозък. Защото имено в това се крие причината за всички предполагаеми причини. Малките момчета и момичета играят на различни игри и е доказано, че това оказва огромно влияние, което е проследено с течение на времето.", твърди професорът.
Според нея в XXI век индустрията на играчките е много по полово разделена, отколкото преди:
"Децата, които играят с конструктор развиват пространствените си навици, които могат да ги отведат до научни изследвания и професии, свързани с науката. Когато установяваме разлики между половете от гледна точка на пространствените способности трябва да си зададем въпроса: какъв вид обучение са получили хората, които наблюдаваме в дадена област? Ако се съсредоточите върху този въпрос, ще установите, че разликите между половете изчезват.", казва още ученият.
ОЩЕ: Способни ли сме да променим мозъка си?