Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тревожността води до диабет и сърдечни заболявания при мъжете

25 януари 2022, 06:45 часа • 5587 прочитания

Американски учени са стигнали до извода, че мъжете, които повече се безпокоят, по-рано развиват болести на сърцето и диабет. Резултатите от изследванията са публикувани в Journal of the American Heart Association.

За да проследят връзката между тревожността и рисковите фактори за сърдечносъдови заболявания, инсулт и диабет тип 2, авторите анализирали данните за участниците в проучването на мъжкото стареене Normative Aging Study, започнало през 1961 г. от Американската амбулаторна клиника за ветерани в Бостън.

В анализа били включени 1561 мъже, чиято средна възраст през 1975 г. била 53 години. Към момента на влизане в проучването те нямали сърдечносъдови заболявания или рак и всички преминали тестове за невротизъм.

Болестите, които можем да отключим от тревожност

Невротизмът е личностна черта, характеризираща се със склонност да се интерпретират ситуациите като заплашителни, стресови или потискащи. Хората с високо ниво на невротизъм са склонни да изпитват по-често негативни емоции - като страх, тревожност, тъга и гняв.

"Нашите резултати показват, че по-високите нива на тревожност сред мъжете са свързани с биологични процеси, които могат да доведат до сърдечни заболявания и метаболитни нарушения. И тази връзка може да е възникнала много по-рано, отколкото е прието да се смята - потенциално още в детството или юношеството", казва Левина Ли, доцент по психиатрия в Медицинския факултет на Бостънския университет и клиничен психолог в Националния център за посттравматично стресово разстройство на Министерството на ветераните на САЩ.

"Тревожността е свързана с опитите ни да решим проблем, чийто резултат е неясен – той може да бъде положителен или отрицателен. Тревожността може да бъде адаптивна, например когато ни води към конструктивни решения, или нездравословна, особено когато стане неконтролируема и пречи на ежедневните ни дейности“, обяснява ученият.

Да се справим сами с тревожността в няколко лесни стъпки

Участниците в изследването преминавали медицински прегледи и кръвни изследвания на всеки три-пет години. Сред параметрите за оценка на здравословното състояние авторите избрали седем кардиометаболитни рискови фактора: горно и долно артериално налягане, общ холестерол, триглицериди, индекс на телесната маса, кръвна захар, скорост на утаяване на еритроцитите и възпалителен маркер.

На всеки участник били давани точки, по една за всеки от седемте рискови фактора. Ако човек имал шест или повече високорискови маркера, учените считали, че вече е развил кардиометаболитно заболяване.

Изследователите установили, че в периода между 33 и 65 години средното количество високорискови кардиометаболитни фактори се увеличавало с около един на десетилетие, достигайки средно 3,8 до 65-годишна възраст. Но във всички възрастови групи при участниците с по-високи нива на невротизъм те били повече. След коригиране на демографските характеристики, като доходи и образование и фамилна анамнеза за сърдечни заболявания, учените изчислили, че рискът от развитие на кардиометаболитни фактори при тях е с 13% по-висок, отколкото при хората с ниска тревожност, уточнява РИА Новости.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес