Проектът по сканиране на пирамидите в Гиза установи температурна аномалия на редица от тях, включително в най-голямата – Хеопсовата пирамида (известна в страната като Хуфу), съобщава египетското министерство на антиките.
В заявлението се отбелязва, че първата фаза на проекта е установила "особено нагледна (аномалия) на източната страна на пирамидата Хуфу".
Специалистите провели топлинно сканиране на пирамидата при изгрев, когато гигантската постройка се нагрява отвън, а след това при залез, когато изстива.
Именно скоростта на фазата на нагряване и изстиване дава възможност да се проверят редица хипотези – за кухите места в пирамидите, вътрешни въздушни потоци или нееднородни строителни материали.
Хеопсовата пирамида е най-голямата и най-древната от трите Велики пирамиди, изградени от фараоните от Четвърта династия (2589–2530 г. пр.н.е.) на платото Гиза южно от Кайро.
Първоначалната ѝ височина е била 147 метра. Тя е изградена от около 2,5 млн. варовикови блока със средно тегло 2,5 тона всеки.
Какво са открили изследователите, можете да научите тук.