Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Телевизията руши и вдъхновява обществото - научни данни с конкретни примери

25 април 2023, 10:35 часа
Реклама

Човекът (а и не само) се учи с и от пример. Това е модел, който бележи развитието ни като биологичен вид.

Телевизията носи някаква отговорност за моделирането на обществото. bTV например решават месеци наред в най-гледания времеви интервал да излъчва повърхностно риалити (Ергенът), в което интригата между участниците е основен мотив. На какво може да научи това аудиторията? За щастие резултатите не закъсняват и от данните става ясно, че това съдържание е толкова нискокачествено и отблъскващо, че конкурентната Нова телевизия бележи огромна преднина в своята гледаемост.

Алтернативата на подобни формати е доста по-трудна за реализиране. А тя е създаване на интересно, привличащо съдържание, което е с такова високо качество, че оставя своя значим отпечатък дори в историята. Това показва проучване, публикувано в блога на "Наука и критично мислене".

Такъв е и случаят със сериала "Досиетата Х". Оказва се, че главната героиня до такава степен е завладяла зрителите и подрастващото поколение, че е запалила желанието у много млади момичета да станат следващото поколение лекари, юристи, инженери, учени.

Десетки години проучвания в социалната сфера показват, че актьорите, картините, историите в медиите могат да променят и оформят живота ни фундаментално. Когато медиите са основен информационен източник за много хора, те могат да създадат нови модели на подражание, да предоставят различна гледна точка по житейски въпрос, който ни вълнува, да променят мнението ни, да моделират желанията ни.

Затова "Досиетата Х" е идеален пример. Той променя едно цяло поколение до такава степен, че наблюдавания феномен получава и име "Ефект на Скъли". Дори има провеждани проучвания относно този ефект, за да се установи колко силно е повлияла героинята върху женската аудитория. В анкетното проучване са участвали 2021 човека. 50% от жените твърдо заявяват, че персонажът на Скъли е засилил интереса им към STEM сферата. По-точно 43% от жените са обмисляли възможността да се насочат към STEM, 27% са започнали да учат STEM, а 24% са започнали да работят в STEM сфера, вдъхновени от героинята.

Ефектът на Скъли би трябвало и да е тема за размисъл за всички медии и да се запитат как влияят върху зрителите си? Положително?

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес