Американски педиатри представиха „изкуствена матка”, която е максимално близо до естествения си аналог. Лекарите смятат, че използването й ще помогне за качествена промяна в грижите за недоносените бебета, съобщава сп. Nature Communications.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Конструкцията, създадена от Алън Флейк и колегите му от Детската болница във Филаделфия, се състои от затворен контейнер, пълен с постоянно циркулиращ аналог на околоплодните води и устройство – оксигенератор за обогатяване на кръвта с кислород, с който кръвоносната система на плода в устройството е съединена чрез пъпната връв.
Новото устройство е изпробвано при агнета, при които белите дробове са били толкова развити, колкото са тези на недоносени деца през 23-24 седмица. Агнетата можели да престоят в такава изкуствена среда до 4 седмици и да се развият нормално.
Съавторката на изследването Емили Партридж поясни, че недоносените деца страдат най-вече от недостатъчно развити бели дробове, които твърде рано трябва да дишат въздух, докато в утробата дробовете на детето са пълни с течност, а „изкуствената матка” имитира това състояние.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Освен това, за разлика от обичайните системи за грижа за недоносените, тук се поддържа затворена стерилна среда, която защитава от патогените във външната среда.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Системата работи без помпа, по аналогия на истинската плацента. „Превключването” на недоносено бебе, родено със секцио, от майчината плацента към устройството, отнема само минута и половина, с което организмът му може да се справи.
Според д-р Флейк системата може да се използва в практиката след 10 години. Учените предполагат, че в такава изкуствена среда недоносените бебета могат да растат до 28 седмици, след което прогнозите им се подобряват значително.
Предстои още работа, за да стане системата „по-дружелюбна” и за детето, и за родителите, които ще могат да го виждат през камери, монтирани на инкубатора, а то ще чува гласовете им.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Досега учените са отгледали в тази изкуствена среда 6 агънца. Някои от тях след това са били приспани и изследвани, за да се види как са се повлияли мозъкът, белите дробове, нервната и кръвоносната им система. Другите агънца са пораснали, добре развити са и са умни. Най-възрастното сега е на една година, съобщи д-р Флейк.
Източник: БГНЕС