Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Създадоха лампа, която убива коронавируса

28 октомври 2021, 07:05 часа • 5693 прочитания

Американски учени и инженери, експериментирайки със светодиодни лампи, са подбрали такива дължини на вълната, които убиват коронавируса не само на повърхността на предметите и в помещенията, но и проникват в човешките клетки, където също поразяват вируса. Изследването е публикувано в изданието Scientific Reports, съобщава РИА Новости.

Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Ултравиолетовата светлина се използва широко в болниците за стерилизиране на помещения и инструменти. По-рано в някои научни разработки беше отбелязано, че ултравиолетовото лъчение също е ефективно за инактивиране на коронавирусите, които се намират на повърхността на предмети в аерозолна или течна фаза. Когато РНК на вируса се абсорбира от ултравиолетовите фотони, се образуват пиримидинови димери, които предотвратяват по-нататъшната репликация.

Но възможността за използване на ултравиолетова светлина в качеството на терапевтично средство е ограничена, тъй като при големи дози облъчване тя може да предизвика увреждане на гонома на бозайниците, предизвиквайки мутации и нарушавайки ДНК. Затова за инактивиране на РНК и ДНК вируси често се прилага методът фотобиомодулация, или светлинна терапия, основана на използването на светлина от видимия спектър или близкия инфрачервен диапазон, макар, че той е по-малко ефективен от ултравиолетовата светлина.

Американските учени са определили безопасния за човека диапазон на вълните на синия цвят с определена плътност, която убива вируса SARS-CoV-2, независимо дали той се намира във вътрешността на жива клетка, или извън нейните предели.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

За да изяснят безопасността на светлината за клетките на човека, авторите създали триизмерни клетъчни модели от донорски клетки, получени от бронхи и трахея на един и същи човек. Създадените модели, имащи дебелина от три до четири слоя мукоцилиарни епителни клетки, били изложени на светлина с дължини на вълната 385, 405 и 425 нанометра.

Първите, отнасящи се към А-диапазон на УВ-светлината, показали снижение на жизнеспособността на клетките с 50%, вторите – с 25%, докато вълните с дължина 425 нанометра, които практически изцяло се намират във видимата част на спектъра, не причинявали вреда на тъканите.

За да потвърдят получените резултати, изследователите проверили влиянието на синия цвят с дължина на вълната 425 нанометра върху клетки Vero E6, които обикновено се използват за оценка на цитотоксичните свойства на потенциалните агенти срещу SARS-CoV-2. Оказало се, че дори ниски дози светлина са достатъчни, за да се снижи вирусното натоварване, а по-високите дози показали 99,9% снижаване на инфекцията без видимо негативно въздействие върху жизнеспособността на неинфектираните клетки.

Авторите също подбрали оптималните параметри, включващи дължини на вълната и време на облъчване, за инактивиране на други бета-коронавируси, такива като SARS-CoV-1 и MERS. При това за инактивиране на последния били необходими значително по-високи дози светлина. За отстраняване на субективния фактор резултатите от всички изследвания били проверени в две независими лаборатории.

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

Изследователите се надяват, че новата им разработка ще окаже съществена полза в борбата с пандемията от коронавирус, особено в страни и региони, където ваксините не достигат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес