Японски екип от учени, ръководен от Юкияши Камитани, успя да създаде уникален алгоритъм, който е в състояние да предвиди какви сънища ще сънува даден човек. Успоредно с това учените намерили и начин да възпроизведат в реално време изображенията, които мозъкът създава, докато спим.
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
За целта те използвали магнитен резонанс, който им позволява да наблюдават притока на кръв в мозъка, за да придобият представа за дейността и респективно сънищата, създавани от нея, информира digital.bg, цитиран от БЛИЦ.
Ключовата идея, която стои зад технологията им, е, че мозъкът работи по идентичен начин всеки път, когато се сетим за едно и също нещо. Експериментите, които те провели, им позволяват да проследяват неговата активност в продължение на три часа, докато доброволци са поставени в специални машини. След това учените ги събуждали и започвали да им задават въпроси, свързани със сънищата им, а процесът бил повторен повече от 200 пъти върху всеки един от тях.
Благодарение на информацията, която те получили докато им показвали изображения от предполагаемите неща, които са се появили в съня им, учените успяли да създадат уникален алгоритъм, базиран изцяло на мозъчната активност.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Учените разбирали дали снимките отговорят на реалните видения, като проследявали дали респондентът реагира по същия начин, както по време на сън.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В момента технологията дава точни отговори в около 60% от случаите, в които прецизно предвижда какво ще видят доброволците, докато спят.