Лицето на човек, смятан за най-стария Хомо сапиенс, откриван някога, може да се види за първи път от каменната ера насам, след като учените възстановиха неговите черти, съобщава The Mirror.
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Черепът, открит в Северен Израел, беше обявен от списание Smithsonian за кандидат за най-ранния съвременен човек, откриван някога. Той е наречен Skhul V и сега за първи път от 120 000 години можем да видим как е изглеждал този човек, след като черепът му бил използван за съдебномедицинска реконструкция.
Останки от древни хора в пещерата Бачо Киро пренаписват първото заселване на Европа
Бразилският графичен експерт Сисеро Мораес, който е автор на новото изследване, го описва като „силен мъж, готов да се бори за оцеляване".
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
„Състоянието му беше много добро, тъй като значителна част от черепа беше налице и малка част беше реконструирана от специалисти“, обяснява Мораес.
Използвана е техника за анатомична деформация. С други думи, съвременната човешка томография е коригирана така, че фосилният череп на Skhul V да е насложен върху съвременен човешки череп. Били генерирани меки тъкани - кожа, мускули и т.н., и в резултат се получило приблизителното лице на изкопаемия индивид.
Зъб от остров Ява на 60 000 години е приписан на сапиенс
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети
Редица субективни детайли били добавени към полученото безизразно лице: цвят на кожата, коса. Смята се, че Skhul V е бил на възраст 30 – 40 години. Черепът е намерен през 1932 г. в пещера в планината Кармел.
Първоначално учените смятаха, че това е по-ранен човешки вид, поради здравината на черепа, но сега са на мнение, че това е ранен Хомо сапиенс. Дали той обаче е най-древният Хомо сапиенс, откриван някога, зависи от това как класифицирате останалите претенденти.
„Това е много интересен въпрос и има огромен дебат за това кой е първият човек или дори какво е архаичен човек – казва Мораес. – Това, което беше очевидно в случая на Skhul V, е, че това е човек, но със структура, малко по-различна от съвременните хора. За мен е голяма чест да предоставя някои структурни данни за процеса, сравнявайки резултатите с други индивиди от рода Homo. Предполагам, че това поне поставя още едно парче в този голям пъзел, който е историята на човешката еволюция.“
Резултатът на Мораес е публикуван в списание OrtogoOnLineMag.