Съдилищата през Средновековието често произнасяли присъди срещу животни наравно с хората. Обвинения им били отправяни за най-различни престъпления, като се започне от убийство до увреждане на реколти или имущество, пише Ancient Origins.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Според оцелели записи осъдените големи животни можело да бъдат екзекутирани или заточени, а малките животни - да бъдат отлъчени или осъдени от църковен трибунал.
Най-известният съд над животно се състоял на 9 януари 1386 г. във Фалез, Франция. Тогава прасе било арестувано за нападение на 3-месечно бебе в креватчето му. Животното ухапало детето, което довело до смъртта на бебето.
Младата свиня била задържана по подозрение в убийство и изпратена в затвора. По-късно се провел процес срещу животното, който по същество бил същият като тези, провеждани срещу заподозрени хора.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Защо бяха екзекутирани "Вещиците от Салем"?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Средновековният съд признал животното за виновно и го осъдил на „осакатяване на предните крака“, последвано от екзекуция чрез обесване. В деня на екзекуцията прасето било облечено в жилетка и боксерки и след това отведено на бесилката, поставена на пазарния площад. Екзекуторът получил нови ръкавици, за да напусне екзекуцията с чисти ръце, като по този начин демонстрира, че няма никаква вина за проливането на кръв.
Съдейки по историческите свидетелства, свинете са били най-честите участници в процесите срещу животни през Средновековието. Причината най-вероятно е в това, че прасетата са получавали повече свобода на движение в сравнение с други животни. Но и други животни са били съдени за различни престъпления, сред които бикове, кучета, кози и петли.
Много учени са се опитвали да осмислят този странен феномен. Едно от обясненията е, че през Средновековието се е смятало, че някои животни имат морална свобода на избор и следователно, подобно на хората, могат да бъдат държани отговорни за извършените престъпления.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
ВИЖТЕ ОШЕ: Как Инквизицията осъди целия нидерландски народ на смърт преди 464 години