Японски учени обявиха завършването на предклинични изпитания на интраназално лекарство, което забавя развитието на невродегенеративни процеси. Средството използва няколко често използвани лекарства и е работило успешно при мишки, без да причинява опасни странични ефекти. Това става ясно от статия, публикувана в списание Frontiers in Neuroscience. Изследването е описано накратко в прессъобщение на Университета в Осака.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Болестта на Алцхаймер и някои други невродегенеративни заболявания са тясно свързани с плътни натрупвания от амилоидни протеини в невроните, които в крайна сметка причиняват тяхната смърт и разрушаване на цялата мозъчна структура. Преди няколко години Таками Томияма и колегите му установили, че приемът на добре познатия полусинтетичен антибиотик рифампицин забавя натрупването на амилоиди, когато се използва в най-ранните стадии на заболяването.
Лекарите използват рифампицин за лечение на туберкулоза, но с повишено внимание, тъй като има токсично въздействие върху черния дроб. Ето защо, въпреки обнадеждаващите резултати, получени при лабораторни мишки, японските учени не бързали да преминат към изпитания върху хора, а вместо това започнали да търсят начини за защита на черния дроб от рифампицин. За тази цел те решили да въведат лекарството интраназално, което позволява на веществото бързо да проникне в мозъка, заобикаляйки преминаването през черния дроб.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Osaka Metropolitan University
Освен това антибиотикът бил съчетан с препарат, способен да снижи хепатотоксичния му ефект. Подходящо вещество се оказал ресвератролът - добре познат антиоксидант, който се съдържа в ципите на гроздето (и виното). В нови експерименти Томияма и колегите му изпитали действието на комбинирания препарат от рифампицин и ресвератрол при интраназално въвеждане на мишки.
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Експериментите били с животни от различни моделни линии, получени за изследване на невродегенеративните процеси в мозъка. Те получавали рифампицин и ресвератрол пет пъти седмично, в продължение на един месец, и впоследствие демонстрирали отсъствие на амилоидни плаки и подобрена когнитивна ефективност в сравнение с мишките в контролната група. В същото време при тях не били забелязани признаци на увреждане на черния дроб.
Авторите отбелязват, че количествата антибиотик, необходими за защита срещу болестта на Алцхаймер, са на порядък по-малко от тези, използвани при лечението на туберкулоза – по-малко от 0,1 милиграма на килограм телесно тегло срещу 10 милиграма на килограм. Всичко това звучи много обнадеждаващо и прави възможна подготовката за клинични изпитвания на комбинираното лекарство при хора. Японските учени планират да се заемат с това в близко бъдеще.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език