Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Следи от неизвестен вид древни хора откриха в Кения

02 декември 2021, 06:45 часа • 9953 прочитания

Следи от непознат досега вид древни хора, живели в Източна Африка преди около 3,4 милиона години, са открили антрополози на бреговете на кенийското езеро Туркана. Това показва едновременното съществуване на поне два древни изправени хоминиди, съобщава пресцентърът на колежа „Дартмут“, цитиран от ТАСС.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

„Получихме неоспорими доказателства, че отпечатъците от „мечки“, открити в близост до наши находки още през 1976 г. от известния палеонтолог Мейв Лийки, всъщност принадлежат на неизвестен досега вид хоминиди. Те са се отличавали по походка и анатомия от афарските австралопитеци, чиито следи също са открити на брега на езерото Туркана“, казва доц. Джеръми Десилва от колежа „Дартмут“ в Хановър (САЩ).

Повече от половин век езерото Туркана в Кения се смята за една от „люлките на човечеството“ заради огромния брой антропологични находки, направени на бреговете му. Много от тях са открити от Ричард и Мейв Лийки, семейство британски антрополози, открили останките на парантропи, кенийски хора и Хомо ергастер (Работещия човек), както и най-ранните следи от присъствието на няколко вида австралопитеци в Източна Африка.

През 1976 г., както отбелязва Десилва, двойката Лийки открила набор от вкаменели отпечатъци от доста голямо същество на брега на езерото Туркана. След като проучили структурата и положението им, учените стигнали до заключението, че тези следи са оставени от древна мечка, след което не обърнали много внимание на тази находка. Две години по-късно те успели да намерят друг набор от отпечатъци в съседство, които вече принадлежали, както вярвали Лийки, на афарски австралопитеци.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Най-древните следи от хоминиди

Преди две години Десилва и колегите му започнали разкопки в околностите на мястото, където техните предшественици открили „мечешките следи“. Учените открили други вкаменели отпечатъци, които ги накарали да подготвят детайлни триизмерни отливки и повторно да изследват отпечатъците, открити от Лийки през 1976 и 1978 г.

След като проучили подробно размерите, структурата и други свойства на тези отпечатъци, учените ги сравнили със следите на различни видове мечки, способни да ходят изправени, както и с краката на съвременни и древни хора, минаващи през блато или гъста кал. Тези наблюдения и измервания показали, че и двата набора от следи по принцип не могат да бъдат оставени от мечки.

В допълнение към това учените успели да изчислят размера на палците и пръстите на краката, оставили следите по бреговете на езерото Туркана. Установено било, че съотношението на техните дължини е много по-близо до шимпанзетата и хората, отколкото до мечките или други големи бозайници. Поради тази причина антрополозите смятат, че и двата набора от отпечатъци са оставени от неизвестен досега вид изправени австралопитеци, живели в Кения преди 3,4 милиона години и неприличащи на своите афарски роднини.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Подобно откритие, според Десилва и колегите му, говори в полза на това, че в околностите на езерото Туркана може да се крият останки на този вид австралопитеци. Тяхното откриване и изучаване ще позволи на учените да разберат какво място са заемали тези древни хоминиди върху дървото на еволюцията на човека и кой от видовете австралопитеци повече подхожда за ролята на „свързващо звено“ в еволюцията на Хомо сапиенс.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес