Глас от САЩ: Погледнах в бъдещето, не видях Америка

07 април 2025, 07:30 часа • 5249 | прочитания

Посещението във високотехнологичния парк на Huawei в Китай е оставило силно впечатление на Томас Л. Фридман, колумнист на The New York Times. Само за три години, отбелязва той, компанията, "удушена от санкции", е изградила огромен изследователски и производствен клъстер, където произвежда продукти, използвайки най-напредналите технологии. И те не са американски. Ето какво разказва Фридман:

В Шанхай бях изправен пред избор кое по-напред да посетя. Избрах огромния нов изследователски център, приблизително с размерите на 225 футболни игрища, построен от китайския технологичен гигант Huawei.

Зрелището беше хипнотизиращо и впечатляващо, но в същото време и тревожно. Това е ярко потвърждение на казаното от един американски бизнесмен, който от десетилетия работи в Китай: "Имаше време, когато хората идваха в Америка, за да видят бъдещето. Сега идват тук", каза той. Още: Китай: Ако САЩ искат война, готови сме да се бием докрай

Никога не съм виждал нещо подобно като кампуса на Huawei. Построен само за 3 години, той се състои от 104 индивидуално проектирани сгради. В тях се помещават лаборатории за 35 000 учени, инженери и друг персонал, както и 100 кафенета, фитнес центрове и друга инфраструктура, привличаща най-добрите китайски и чуждестранни технолози.

Lianqiu Lake R. & D. е отговор на усилията на САЩ да унищожат Huawei, които започнаха през 2019 г. Вашингтон спря лицензите за американски компании да изнасят продукти (включително полупроводници) за Huawei, опасявайки се за националната си сигурност. Забраната причини огромни загуби на Huawei, но с помощта на китайското правителство компанията въведе иновации, за да заобиколи санкциите.

Както южнокорейският вестник Maeil Business Newspaper съобщи миналата година, тя успя: "Huawei изненада света, като пусна смартфони от серията Mate 60 с усъвършенстван чип въпреки санкциите на САЩ. Huawei продължи това с пускането на първия в света смартфон, който се сгъва на три и представи собствената си мобилна операционна система Hongmeng, която е в състояние да се конкурира с Apple и Google.

Компанията също така разработва различни AI технологии, от електрически превозни средства до самоуправляващи се автомобили и дори автономно минно оборудване, което може да замени хората в мините. Huawei планира да инсталира 100 000 зарядни станции за своите електрически превозни средства в Китай до края на 2025 г. За сравнение, Конгресът на САЩ отпусна 7,5 милиарда долара през 2021 г. за разработване на мрежа от станции за зареждане на електрически превозни средства, но към ноември имаше само 214 работещи станции за зареждане в 12 щата. Още: Препоръка: САЩ да се готви за война с Русия и Китай едновременно

Китай се фокусира върху надграждането на своите заводи с AI (ИИ), така че да могат да надминат всички наши заводи. "Денят на освобождението" на Тръмп удвоява митата, като същевременно съкращава нашите национални научни институции и работната сила, която движи американските иновации. "Освободителната стратегия" на Китай междувременно е да отвори повече изследователски кампуси и да удвои иновациите в ИИ".

"Магическото мислене" на Тръмп

Съгласих се с Тръмп за налагането на мита върху вноса от Китай през първия му мандат. Пекин наложи ограничения върху износа на определени американски стоки и услуги и ние трябваше да отговорим със същото. Например Пекин от години се въздържа да позволи използването на американски кредитни карти в Китай, чакайки собствените му платежни системи напълно да доминират пазара и да го превърнат в безкешово общество, където почти всеки плаща за всичко, използвайки приложения за плащане в своите смартфони. 

Моят проблем е "магическото мислене" на Тръмп. Според него всичко, което трябва да се направи, е да се изградят защитни стени около една индустрия (или цялата ни икономика) и в най-кратък срок американските предприятия да увеличат производството и да произвеждат тези стоки в Америка на същата цена и без допълнителна тежест за американските потребители. Още: Висш американски военен: Войната в Украйна е загрявка за заплахата "Китай"

Тази гледна точка напълно пропуска факта, че практически всички сложни продукти – от автомобили до iPhone и до РНК ваксини – сега се произвеждат от гигантски, сложни, глобални производствени екосистеми. Ето защо тези продукти стават все по-добри и по-евтини. Разбира се, ако защитавате металургичната индустрия, тогава нашите тарифи могат бързо да помогнат. Но ако защитавате автомобилната индустрия и мислите, че изграждането на "тарифна стена" ще помогне, тогава не знаете нищо за това как се правят колите. Ще отнеме години на американските автомобилни компании да заменят глобалните вериги за доставки, на които разчитат, и да произвеждат всичко в Америка. Дори Tesla трябва да внася някои части.

Но също така грешите, ако мислите, че Китай е измамил всички по пътя към превръщането си във водеща индустриална сила в света. Той мами, копира и краде технологии. Но това, което прави китайската индустрия толкова мощна, не е, че Пекин просто произвежда евтини неща - той ги прави по-евтини, по-бързо, по-добри, по-интелигентни и все повече използва AI технология.

В китайски фитнес клуб

Бившият председател на Европейската търговска камара в Китай Йорг Вутке го нарича "китайски фитнес клуб". Ето как работи: 

Китай набляга на STEM образованието – наука, технологии, инженерство и математика. Страната произвежда приблизително 3,5 милиона завършили STEM всяка година, което е приблизително равно на броя на завършилите бакалавърска, магистърска и докторска степен във всички дисциплини в САЩ.

Когато имате толкова много завършили STEM, можете да вложите повече талант в решаването на всеки проблем, отколкото всеки друг. Както Кийт Брадшър, ръководител на бюрото на Times в Пекин, съобщи миналата година: "В Китай 39 университета изпълняват програми за обучение на инженери и изследователи за индустрията за редкоземни елементи. Университетите в САЩ и Европа предлагат предимно самостоятелни курсове." Още: Мнение: Пентагонът върви по път, който ще обезсили американския военен флот срещу Китай

Много китайски инженери може да нямат умения на завидно ниво, но най-добрите от тях са висококвалифицирани. И има доста от тях. Китай има население от 1,4 милиарда души. Това означава, че в Китай, ако си талантлив като един на милион души, ще има 1400 души като теб.

Също толкова важно е, че професионалните училища в Китай произвеждат десетки хиляди електротехници, заварчици, дърводелци, механици и водопроводчици всяка година. Така че, когато някой има идея за нов продукт и иска да отвори фабрика, за да го произвежда, тя може да бъде построена много бързо. Повече от 550 китайски града са свързани с високоскоростна железница, което прави нашия Amtrak Acela да изглежда като Pony Express. 

За последните четири месеца китайските AI компании създадоха DeepSeek, невронна мрежа с отворен код, която изисква много по-малко специализирани американски чипове, за да работи. Усетих как технологичната общност прегърна това събитие. 

Сега не е моментът американските законодатели да избягват да посещават Китай от страх да не бъдат обявени за "прегръщащи панди". 

Както Хан Шенг Лин, който служи като директор за Китай на Asia Group, сподели, че "оттеглянето на DeepSeek не би трябвало да е изненада". Но, продължи той, "поради всички нови ограничения върху чуждестранните инвестиции и нежеланието за сътрудничество, сега сме слепи за китайските технологични разработки. Китай определя технологичните стандарти на бъдещето без американско участие. Това ще ни постави в неизгодно конкурентно положение в бъдеще".

Пекин не иска търговска война

Въпреки всичките си предимства, Китай не иска търговска война със САЩ. Много хора от средната класа в Китай сега са изключително недоволни. Повече от десетилетие хиляди китайци инвестират в имоти, вместо да държат спестяванията си в банки, които на практика не генерират никакви приходи. Това създаде огромен балон на пазара на недвижими имоти. Мнозина забогатяха от това и след това паднаха, когато правителството затегна условията за отпускане на заеми през 2020 г.

Както моят колега Кийт Брадшър наскоро съобщи, икономическото забавяне лишава китайското правителство от данъчните приходи, от които се нуждае, за да стимулира икономиката и да субсидира експортните индустрии, които остават двигател на растежа, но които могат да бъдат засегнати от митата. 

Накратко, китайският "фитнес клуб" е впечатляващ, но Пекин все още се нуждае от търговска сделка с Тръмп, за да защити своя износ. Но Тръмп се превърна в толкова непредсказуем играч, който постоянно променя политиката си, че китайците сериозно се чудят дали могат да сключат някаква сделка с него, която той да спази. Още: За да си номер едно: Печели вечната война - на технологиите

"Защитниците на Тръмп твърдят, че неговата непредсказуемост държи противниците му извън равновесие. Но великите преговарящи знаят, че доверието, а не хаосът, е това, което дава дългосрочни резултати. Печелившата сделка на Тръмп е опасна. Ако той продължи да третира съюзниците като противници и преговорите като бойни полета с такова безразсъдство, Америка рискува не просто да сключи лоша сделка, но да се окаже в свят, в който никой не иска да се занимава с нея", каза Мишел Гелфанд, експерт по преговори от Станфордския университет.

Вярвам, че единствената наистина печеливша сделка е стратегия, която бих нарекъл "Произведено в Америка от американски работници в партньорство с китайски капитал, технология и опит". По същество ние просто трябва да копираме стратегията, използвана от Китай, за да забогатее през 90-те години: "Произведено в Китай от китайски работници, но в сътрудничество с американски, европейски, корейски и японски технологии, капитал и партньори". 

Ето как Джим Макгрегър, бизнес консултант, който живее в Китай почти 30 г., ми го обясни: В миналото големи американски мултинационални компании идваха в Китай и създаваха съвместни предприятия с китайски компании, за да навлязат на местния пазар. Сега чуждестранни компании идват в Китай и казват на китайските мултинационални компании: "Ако искате да навлезете на европейския пазар, създайте съвместно предприятие с нас и предложете своята технология."

Трябва да допълним всякакви мита срещу Китай с "килим за добре дошли" за китайските компании да навлязат на американския пазар и да създадат съвместни предприятия. В същото време китайските съвместни предприятия в САЩ трябва да бъдат задължени непрекъснато да увеличават дела на компонентите, произведени в САЩ, а не просто да ги внасят в неограничени количества. Това ще изисква колосални усилия за възстановяване на почти напълно изгубеното доверие в нашите отношения днес. Това е единственият път към взаимноизгодно търговско сътрудничество. В противен случай ще се сблъскаме само с поражение. Още: Нов глобален срив в услуги на Microsoft

Кога сме се изплашили толкова? И кога станахме толкова неразбиращи за света, в който живеем? Можете да проклинате глобализацията колкото искате, но това няма да промени факта, че телекомуникациите, търговията, миграцията и климатът са свързали нас и нашите съдби, пише The New York Times.

Харесва ми начина, по който Дов Сейдман описва ситуацията. Той ми каза, че когато става въпрос за отношенията между Съединените щати, Китай и света като цяло, "взаимозависимостта вече не е избор, а условие за нашето съществуване. Единственият ни избор е да формираме здравословна взаимозависимост и да просперираме заедно или да поддържаме нездравословна взаимозависимост и заедно да рухнем." Но каквото и да се случи, ще трябва да действаме заедно. 

Преди това лидерите на двете страни са били наясно с това. Рано или късно пак ще стигнат до това разбиране. Единственият въпрос, който тревожи сега, е какво ще остане дотогава от някогашното единство на световната икономика, което донесе толкова много богатства и на двете сили?

Автор: Томас Фридман

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес